Moderní upíři. Američané platí tisíce dolarů za transfúze mladé krve

Krev teenagerů pro staré boháče. Zní to jako premisa z béčkového hororu, ale ve skutečnosti jde realitu. Legální obchod na základě představy, že je to lék na omládnutí. Cena za jednu dávku je až 7940 dolarů, asi 175 000 korun. Může něco takového fungovat, nebo je to naprostý nesmysl?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Transfúze
doporučujeme

Hned na začátek je potřeba upozornit: Existuje jen velmi málo přesvědčivých důkazů, že krev mladých lidí by zpomalovala stárnutí těch starých. I přesto zřejmě to málo důkazů stačí, aby tajemné organizace dostávali tisíce dolarů od stárnoucích boháčů, kteří si chtějí prodloužit život.

Na fenomén upozornil portál The Sunday Times, který píše, že v některých částech Ameriky je nyní po velká poptávka po mladé krvi. Ustálené spojení, které je však v tomto případě myšlené naprosto doslovně.Už v roce 2016 byla založena společnost Ambrosia, pojmenovaná podle mýtického nápoje, který v řeckých legendách daroval svým konzumentům nesmrtelnost. 

Ambrosia měla za cíl otestovat, zda když dá starším lidem krev mladší generace, dojde k nějaké pozitivní biologické odezvě. Ačkoliv existují nějaké důkazy, že podobný postup má nějaký efekt na myších, pro fungování na lidech má takové prokazování zatím jen velmi slabý základ.

Nedokonalé testování

Společnost Ambrosia se stala terčem kritiky hned od začátku. V testech neexistovala žádná kontrolní skupina a testovací subjekty nemuseli být ani nějak extra staří, minimální věk pro vstup byl 35 let. Dobrovolníci navíc museli zaplatit "vstupné" 8000 dolarů.

Tak či tak, přesně jak by se dalo očekávat, našlo se celkem dost lidí, kteří "zbytečné" tisíce dolarů doma našli. Účastníků nakonec bylo kolem 100 a od té doby dostávali své dávky. Krev pochází z registrovaných krevních bank a je jisté, že peníze zaplacené za vstup alespoň částečně dodávku krve finančně pokrývají.

Autoři testů jsou si jistí pozitivními výsledky

Zakladatel celého projektu lékař Jesse Karmazin v rozhovorech z reportéry tvrdil, že jeho metoda má veliký úspěch. Doslova prohlásil, že je to „jako plastická operace zevnitř,“ což zní trošku děsivě. V podobném duchu dodal, že není jedním z lidí, kteří by byli přesvědčení, že tato metoda povede k nesmrtelnosti - zároveň je to podle něj ale k tomuto odvěkému snu lidstva velmi blízko. „Mohlo by to pomoci zlepšit věci jako je diabetes, funkce srdce či paměť. To všechno jsou věci, které souvisí se stářím,“ uvedl Karmazin

Tak či tak je jasné, že takto fantastické tvrzení požaduje i stejně fantastické důkazy. Do té doby to bude v očích vědecké komunity jen podivný pokus o moderní vampirismus, který někdo zabalil do hezkého PR.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

To je můj konec, řekl Trump k Muellerově vyšetřování

18.04.2019 20:17 Donald Trump považoval jmenování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera před dvěma lety za…

Hrozil útok na katedrálu v New Yorku? Policie zatkla muže s benzinem a…

18.04.2019 19:43 Aktualizováno Newyorská policie ve středu večer místního času zatkla muže, který chtěl do katedrály svatého…

Muellerova zpráva zveřejněna: Trump ovlivňoval vyšetřování

18.04.2019 19:18 Aktualizováno Ministerstvo spravedlnosti Spojených států dnes zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta…

Game Over, okomentoval Trump Muellerovu zprávu ve stylu známého seriálu

18.04.2019 17:13 Krátce před zveřejněním zprávy zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama