K Texasu míří smrtící hurikán Harvey a stále sílí. Guvernér aktivoval Národní gardu

Houston - K Texasu míří hurikán Harvey, pevninu by měl zasáhnout koncem pátku či začátkem soboty tamního času. Americká Národní meteorologická služba (NWS) hurikán označila za životu nebezpečný. Na některých místech již byla nařízena evakuace.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hurikán z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)

Hurikán Harvey, který míří k pobřeží amerického státu Texas, zesílil na třetí stupeň na pětibodové škále.

Na řádění živlu se obyvatelé pobřeží již připravují, nakupují zásoby potravin a vody a zabezpečují své domovy, kdy okna zabedňují dřevěnými deskami.

Dnes v poledne SELČ se Harvey nacházel zhruba 290 kilometrů jihovýchodně od města Corpus Christi v jižním cípu Texasu a k pevnině míří rychlostí 15 kilometrů v hodině. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti 165 kilometrů za hodinu.

Šéf Národní meteorologické služby (NWS) Louis Uccellini uvedl, že Harvey představuje "vážné nebezpečí" pro obyvatele Texasu. Texaský guvernér Greg Abbot již aktivoval kolem 700 členů Národní gardy, kteří by měli pomáhat při odstraňování škod.

Některé texaské okresy, které leží na předpokládané trase hurikánu, nařídily evakuace obyvatel. Povinnou evakuaci nenařídilo město Corpus Christi. "Nebudu vystavovat nebezpečí naše policisty a hasiče, aby se snažili odvést z domů ty, kteří nikam nechtějí," prohlásil starosta města Joe McComb.

Situaci v Texasu sleduje také prezident Donald Trump, který v telefonickém rozhovoru nabídl guvernérovi federální pomoc. "Prezident přislíbil poskytnout všechny zdroje federální vlády v pomoci s přípravou (na hurikán) a také k následným záchranným pracím a rekonstrukcím," uvedl Abbot v prohlášení.

Harvey se ve čtvrtek překvapivě rychle změnil z tropické tlakové níže v hurikán první kategorie. Kdyby skutečně dosáhl třetího stupně, jednalo by se podle agentury AP o nejsilnější hurikán, který zasáhl Spojené státy od roku 2005.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec dohadů. Rusko ovlivnilo naše prezidentské volby, zní z USA

18.12.2018 12:00 Dvě zprávy amerického senátu ukončují dohody o tom, zda Kreml pomohl Donaldu Trumpovi v…

Úder ruských trollů? Moskva zkritizovala zprávu o vměšování do voleb v USA

18.12.2018 11:46 Kreml dnes reagoval odmítavě na informace o údajném ruském vměšování do amerických prezidentských…

OSN přijala pakt o uprchlících. ČR hlasovala jinak, než chtěl populistický…

18.12.2018 11:23 Aktualizováno Valné shromáždění OSN v pondělí drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který…

Hrozí v roce 2019 konflikt mezi USA a Čínou, Ruskem nebo Íránem? Američtí…

18.12.2018 09:59 Prezident Donald Trump měl zatím ve své funkci vcelku štěstí. Nemusel se totiž vypořádat s žádnou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama