K Texasu míří smrtící hurikán Harvey a stále sílí. Guvernér aktivoval Národní gardu

Houston - K Texasu míří hurikán Harvey, pevninu by měl zasáhnout koncem pátku či začátkem soboty tamního času. Americká Národní meteorologická služba (NWS) hurikán označila za životu nebezpečný. Na některých místech již byla nařízena evakuace.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hurikán z vesmíru (Foto: NASA Astronaut Scott Kelly)
doporučujeme

Hurikán Harvey, který míří k pobřeží amerického státu Texas, zesílil na třetí stupeň na pětibodové škále.

Na řádění živlu se obyvatelé pobřeží již připravují, nakupují zásoby potravin a vody a zabezpečují své domovy, kdy okna zabedňují dřevěnými deskami.

Dnes v poledne SELČ se Harvey nacházel zhruba 290 kilometrů jihovýchodně od města Corpus Christi v jižním cípu Texasu a k pevnině míří rychlostí 15 kilometrů v hodině. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti 165 kilometrů za hodinu.

Šéf Národní meteorologické služby (NWS) Louis Uccellini uvedl, že Harvey představuje "vážné nebezpečí" pro obyvatele Texasu. Texaský guvernér Greg Abbot již aktivoval kolem 700 členů Národní gardy, kteří by měli pomáhat při odstraňování škod.

Některé texaské okresy, které leží na předpokládané trase hurikánu, nařídily evakuace obyvatel. Povinnou evakuaci nenařídilo město Corpus Christi. "Nebudu vystavovat nebezpečí naše policisty a hasiče, aby se snažili odvést z domů ty, kteří nikam nechtějí," prohlásil starosta města Joe McComb.

Situaci v Texasu sleduje také prezident Donald Trump, který v telefonickém rozhovoru nabídl guvernérovi federální pomoc. "Prezident přislíbil poskytnout všechny zdroje federální vlády v pomoci s přípravou (na hurikán) a také k následným záchranným pracím a rekonstrukcím," uvedl Abbot v prohlášení.

Harvey se ve čtvrtek překvapivě rychle změnil z tropické tlakové níže v hurikán první kategorie. Kdyby skutečně dosáhl třetího stupně, jednalo by se podle agentury AP o nejsilnější hurikán, který zasáhl Spojené státy od roku 2005.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vloží do případu rappera zatčeného ve Švédsku

20.07.2019 17:37 Americký prezident Donald Trump v pátek slíbil, že zavolá švédskému premiérovi Stefanu Löfvenovi,…

USA posílají kvůli Íránu do Saúdské Arábie rakety a armádu

20.07.2019 11:18 Spojené státy vysílají do Saúdské Arábie rakety Patriot a vojenskou jednotku o 500 mužích,…

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Amerika na nohou: Muslimská kongresmanka si vzala svého bratra?

19.07.2019 20:08 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v minulých dnech ostře napadl čtveřici demokratických kongresmanek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama