Hurikán Harvey dorazil nad Texas, doprovází jej deště a větry o rychlosti 209 km/h

Houston - K pobřeží amerického státu Texas dorazil hurikán Harvey, který postupně zesílil na čtvrtý stupeň pětibodové škály. Média varují, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že už dorazil nad americký stát Texas. Na pobřeží udeřil s prudkými deští provázenými větrem o síle až 209 kilometrů za hodinu, informovala agentura AP.

Oko hurikánu, jenž nad mořem postupně dosáhl intenzity čtvrtého stupně pětibodové škály, dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (dnes kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Desítky tisíc lidí uteklo z oblastí, které mají být zasažené. Na twitteru napsal, že tak učinil na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Podle prezidenta krok umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Ve městě Corpus Christi v jižním cípu Texasu už zaznamenali první drobné hmotné škody, napsala agentura AP. Státní úřady se obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. Hrozí také zranění či smrt mnoha osob, protože hurikán je podle meteorologů životu nebezpečný.

"Víme, že milióny lidí pocítí dopad této bouře," řekl mluvčí NHC. "Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty," dodal.

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Abbott vyzval, aby prchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma. V některých okresech probíhají dobrovolné evakuace, jinde povinné.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Farmáři brojí proti umělým vánočním stromkům, kampaň míří na mileniálové…

16.12.2018 10:33 Tři malí synové Rosy Villarrealové pobíhají po ploše s vánočními stromky, které jsou nabízeny k…

Špiónku Butinovou v USA mučili? Moderní politická inkvizice, soptí Rusko

15.12.2018 16:32 Aktualizováno Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že chápe rozhodnutí Marije Butinové přistoupit na…

Trump vyhodí z vlády ministr vnitra, býval přitom jeho oblíbenec

15.12.2018 16:11 Ke konci roku ve své funkci skončí americký ministr vnitra Ryan Zinke. Oznámil to dnes na twitteru…

Trump vybral nového "dveřníka". Personálním šéfem Bílého domu bude…

15.12.2018 13:33 Aktualizováno Novým úřadujícím personálním šéfem Bílého domu se stane nynější ředitel vládního rozpočtového úřadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama