Hurikán Harvey zasáhl USA, pustoší město Rockport. Trump vyhlásil stav katastrofy

Corpus Christi (USA) - Hurikán Harvey, který dnes nad ránem SELČ udeřil na pobřeží amerického státu Texas, způsobil velké škody v desetitisícovém městečku Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Hurikán Harvey se řítí na Spojené státy

Poškozena je řada budov, včetně střední školy a komplexu pro seniory, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady a média.

Harvey podle agentury DPA ohrožuje zhruba 16 milionů lidí v rozsáhlé oblasti od Bronswillu na jihu u mexických hranic až po nejlidnatější texaské město Houston. Jde o pobřežní pás dlouhý kolem 560 kilometrů. Úřady doporučily evakuaci obyvatelům sedmi okresů na pobřeží.

K zatím nejvážněji postiženým místům patří Rockport, nacházející se severovýchodně od města Corpus Christi. Strukturální škody tam podle záchranářů utrpěla řada budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro ohrožené obyvatele.

Oko hurikánu, jenž nad mořem postupně dosáhl intenzity čtvrtého stupně pětibodové škály, dospělo nad pevninu v pátek kolem 22:00 místního času (dnes kolem 05:00 SELČ) asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Americký prezident Donald Trump kvůli Harveyovi vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Učinil tak na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Opatření umožní plné uvolnění pomoci federální vlády.

Hurikán Harvey (00:00) | zdroj: YouTube

Harvey nad pevninou výrazně zeslábl na hurikán nejnižšího stupně

Hurikán Harvey několik hodin poté, co dnes nad ránem SELČ udeřil na pobřeží amerického státu Texas, rychle zeslábl ze čtvrtého až na první, nejnižší stupeň pětibodové škály. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Národní středisko pro hurikány (NHC), které však varuje před možnými velkými záplavami způsobenými vydatnými dešti, jež živel provázejí.

Hurikánové středisko nicméně upozorňuje, že nebezpečí je stále velké, neboť zatím větrné poryvy mají místy intenzitu přes 190 kilometrů v hodině. Kromě toho NHC varuje před "katastrofálními záplavami" v několika následujících dnech.

Podle odhadů by do středy mohlo spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce až metr. V pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny.

V důsledku hurikánu Harvey je v americkém státě Texas podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastaveno 22 procent těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhazov z práce nebo sebevražda? Sociální sítě ničí životy i kariéru

17.12.2018 15:56 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Celý svět byl nenápadně a rychle omotám sítí sociálních sítí. Pro mnohé je…

Střet mocností o Evropu? USA dostaly důrazné varování z nečekané strany

17.12.2018 11:19 Aktualizováno Slovinský ministr zahraničí Miro Cerar varoval Spojené státy před snížením svého vlivu v Evropě. V…

Zákeřné praktiky trollů? Senát USA zveřejní detailní zprávu o ruských…

17.12.2018 10:10 Senát amerického Kongresu tento týden zveřejní podrobnou zprávu o dezinformační kampani Ruska kolem…

Hrozí kolaps vlády USA. Trump chce kvůli sporu o mexickou zeď blokovat…

17.12.2018 09:23 Americké vládě hrozí tento týden zablokování přísunu peněz, které by vyřadilo z provozu část…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama