Bojují za záchranu života. Mnohdy ale ochránci zvířata neúmyslně zabíjejí

Ochrana zvířat je poměrně moderním trendem. A mnoho lidí se k němu připojuje z lásky ke zvířatům, která je pochopitelná. Někdy však nevědí, do čeho přesně jdou...a někdy ochránci zvířatům spíše ubližují.

Ilustrační fotografie

Moderní snahy o ochranu zvířecích práv pravděpodobně vznikly na začátku 19. století ve Velké Británii. Nyní se však tito aktivisté dostávají do popředí a jsou se svými protesty čím dál hlasitější. Existují mnohé organizace na ochranu zvířat, ať už se jedná o všeobecnou organizaci Green Peace nebo uskupení pro zvířata PETA.

Existuje mnoho druhů. Někteří odsuzují lidi, kteří si dopřejí maso, jiným vadí i vejce nebo mléko. A ačkoliv má každý nárok na svůj názor, někdy jsou jejich metody diskutabilní. A někdy se ochránci v samé snaze chránit postarají spíše o to, že zvíře trpí.

Stříhání ovcí

People for the Ethical Treatment of Animals, jinak také PETA, vydala video, kde natočila několik nehumánních střihačů ovcí a prohlásila o nich, že stříhání ovcí je týrání. Ve skutečnosti ke zranění ovcí dochází jen málokdy a je způsobeno náhodou a rozhodně se nejedná o kruté zacházení.

Ve skutečnosti domestikované ovce stříhání potřebují. Samy se vlny nedokážou zbavit, a pokud je nikdo neostříhá, hrozí jim zdravotní problémy. Navíc se mohou za vlnu zachytit, ve vlně se jim zachytává trus a moč, což láká parazity.

Jednou se ovce se jménem Chris ztratila a několik let žila v přírodě. Na Chrisovi se nahromadilo celých 40 kilogramů vlny. Díky tomu přišel o část zraku, jeho kopyta byla navždy postižena a kvůli moči usazené ve vlně měl problémy s kůží.

Bohužel něco podobného organizace pro ochranu zvířat schvalují, doporučují a možná dělají. Prostě ovce vypustí, aby měly svobodu… a nezajímá je, že ovce těžko přežijí a pokud ano, tak budou pravděpodobně hodně trpět.

Divocí norkové

Letos v červenci uprchlo 30 000 norků z chovné farmy do Minnesotské divočiny. Předpokládá se, že jim v útěku pomohli aktivisté. Norkové, kteří jsou chováni kvůli kožešině, asi nemají zrovna nejdelší život. Nicméně je jejich smrt poměrně rychlá.

Stovky vypuštěných norků zemřeli hned na začátku. A ti, které se nepodařilo odchytit, pravděpodobně také zemřou – a rozhodně ne humánní smrtí. Nevědí totiž, jak v divočině přežít. Pokud však norci přežijí, ohrozí tím celý ekosystém – budou lovit a to se podepíše na množství lovných zvířat. Díky tomu mnoho predátorů zemře nebo se vydá hledat jídlo mezi lidi.

PETA a utrácení

PETA patří k nejhlasitějším zastáncům práv zvířat. A má vlastní útulky pro zvířata, která jsou ztracená nebo opuštěná. Nicméně jejich útulek ve Virginii přijímá poměrně malé množství zvířat. A většina přijatých už se nikdy nedostane ven.

Podle statistik bylo v roce 2014 utraceno 88 % zvířat v útulku. V předchozích letech to bylo až 90 %. PETA díky tomu ve Virginii přišla o licenci útulku. PETA se bránila, že zvířata chrání, ale lidé s tím nesouhlasili. Ve skutečnosti se říká, že PETA dokonce unesla psa od majitele a utratila ho.

Kruté útulky

V útulku by zvíře mělo najít péči a lásku, než se dostane do nového domova. Bohužel to takto nefunguje vždy. Zatímco PETA v některých útulcích velkou část utrácela, někde jsou zvířata prostě jen zanedbávána a týrána. Útulek Humane Society v Torontu se stal dějištěm právě tohoto.

Zatímco utraceno bylo asi jen 6 % zvířat, ostatní jim mohly závidět. Na ně čekala pomalá a bolestivá smrt. Podmínky v útulku byly šílené – špinavé klece, vyhladovělá zvířata a žádná zdravotní péče. Nemocná zvířata nebyla utracena, aby byla vysvobozena z utrpení.

Pohřbená večeře

Psi a kočky jsou mezi lidmi vnímáni jako mazlíčci. Ve Vietnamu jsou však někdy ještě stále podáváni jako večeře. Ačkoliv je pojídání koček ve Vietnamu zakázáno, stále toto maso končí ve friťáku nebo na grilu

V roce 2015 byly z Číny zaslány tisíce koček, které měly skončit na talíři. A možná by to byl lepší osud. Místo toho je policie zabavila a ze strachu, aby se kočky nepřemnožily a neohrožovaly přírodu a neskončily jako večeře, se rozhodla je zabít. Nedošlo však k euthanasii jakožto humánnímu řešení.

Kočky byly pohřbeny zaživa. Pohřbení zaživa je jedna z nejděsivějších smrtí, která se může stát. Od vlády bylo sice hezké, že chtěla předejít přemnožení koček a nehumánnímu pojídání těchto mazlíčků… Ovšem proč byly kočky pohřbeny zaživa? Některých se určitě mohly ujmout rodiny...a i tak šlo jistě najít humánnější způsob utracení.

Žádní mazlíčci

Existují široký výběr domácích mazlíčků, ačkoliv nejpopulárnějšími jsou asi psi a kočky. I o králíčky a křečky a hady se však jejich majitelé pečlivě snaží. Někteří majitelé za zvířátka utrácí závratné sumy, aby se ujistili, že jim nic nechybí.

Některým aktivistům však vadí i toto. Prý si lidé hrají na Boha, když chovají domestikovaná zvířata, a brání jim dosáhnout svobody, na kterou mají nárok. Podle těchto aktivistů bychom zvířata měli nahradit robotickými mazlíčky.

Člověk by se smál, ovšem tento trend opravdu ubližuje zvířatům. Lidé svoje mazlíčky vypouští a „osvobozují“ je. Zvířata však nejsou připravena na přežití v divočině a většina jich proto zemře. Většina domácích zvířat není na přežití venku vybavená. Jsou závislá na lidech, kteří je krmí a starají se o ně. A ačkoliv si lidé možná...hrají na Boha, odsoudit zvířata k téměř jisté smrti, není způsob, jak to napravit.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a členové jeho kabinetu plánují před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:06 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 590 milionů

15.08.2022 10:37 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Salmana Rushdieho odpojili od ventilátoru a dokáže mluvit

14.08.2022 21:05 Aktualizováno Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

V mexickém dole, kde jsou uvězněni horníci, prudce stoupla voda

14.08.2022 20:41 V mexickém dole, kde je od 3. srpna uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda, což komplikuje…

Bílý dům vydá zprávu obhajující stažení armády z Afghánistánu před rokem

14.08.2022 19:00 Bílý dům se chystá dát v Kongresu do oběhu zprávu hájící postup administrativy prezidenta Joea…

Neznámý muž najel autem do zátarasů u amerického Kapitolu, pak se zastřelil

14.08.2022 17:27 Zatím neznámý muž najel dnes ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve…

Rushdie možná přijde o oko, ale může přežít. Útočník byl obviněn

13.08.2022 21:33 Aktualizováno Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Mexická města ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s…

13.08.2022 21:21 Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se…

Související:

Právě se děje

reklama