20 let od 11. září: Zájem konspirátorů se přenesl na covid-19

Pro Heather Bauerovou je výročí útoků z 11. září o něčem jiném než o pádu dvojčat v New Yorku, zející díře v Pentagonu nebo vraku letadla na poli v Pensylvánii. Tato Američanka je přesvědčená, že za atentáty stály Spojené státy, nikoli teroristická organizace Al-Káida. Tato konspirační teorie se bude spolu s dalšími ozývat na různých událostech ke 20. výročí útoků z 11. září, napsala agentura AFP.

Dezinformace, ilustrační foto

"Zpochybňuji absolutně všechno a zajímalo by mě, co je pravdy na všem, co nám bylo řečeno o historii," říká hospodyně ze severoamerického Wisconsinu, která rovněž věří, že covid-19 neexistuje.

Bauerová, které bylo v době útoků čtrnáct let, věřila "oficiální" verzi, dokud se nezačala zajímat o konspirační teorie hnutí QAnon. Od té doby si myslí, že útoky byly řízeny, aby ospravedlnily válku s Irákem, kterou Spojené státy zahájily v roce 2003. Je členkou takzvaného 9/11 Truth Movement (hnutí za pravdu o 11. září), které neúnavně rozebírá "důkazy" na sociálních sítích, podle kterých dvojčata spadla po odpálení bomby, nikoli po nárazu dvou letadel. Jedním z častých tvrzení je například to, že letecké palivo nemohlo roztavit ocelové nosníky nebo že za úhledným pádem věží je výbuch bomby. Obvinění, která byla za posledních 20 let rozpracována do nejmenších detailů, pravidelně vyvrací novináři i dokumentaristé.

Příznivci konspiračních teorií organizují k příležitosti 20. výročí několik debat s veřejností, které se budou týkat i původu koronaviru a proticovidových vakcín. V kalifornském Oaklandu se bude konat 17. ročník filmového festivalu za pravdu o 11. září. Organizátoři budou promítat i dva filmy o pandemii včetně snímku Plandemic (Plándemie), který je plný vyvrácených dezinformací o covidu-19.

"Je tolik věcí, které chceme probrat, a máme jen osm hodin," řekla organizátorka festivalu Carol Brouilletová, která rovněž založila pobočku hnutí za pravdu o 11. září na severu Kalifornie. O materiál nebude nouze. Jeden z hostů Ken Jenkins produkoval podle oficiálních stránek festivalu desítky filmů o atentátech z 11. září.

Konspirační teorie o 11. září jsou mezi prvními dezinformacemi, které těžily z internetu a rozšířily se mnohem rychleji než ty starší, například o zavraždění prezidenta Kennedyho nebo o údajně falešné stopě Neila Armstronga na Měsíci.

"Amerika je pozoruhodně konspirační země," řekl novinář Garrett Graff, který na toto téma napsal knihu. Lidé, kteří konspiracím věří, získávají díky internetu více následovníků. "Tyto teorie se zrodily ve chvíli, kdy média jako YouTube umožnily lidem propagovat své myšlenky stále přesvědčivějším způsobem," uvedl Graff.

Konferenci k 11. září uspořádá i výbor právníků pro vyšetřování 11. září. Na akci se bude rovněž debatovat o pandemii covidu-19. Událost nese název "Od antraxu z 11. září k pandemii", který odkazuje k dopisům s jedovatou látkou zaslaným po 11. září novinářům a politikům.

Podle advokáta Micka Harrisona, který je členem výboru, je spojitost mezi antraxem a covidem jasná. "Jelikož jsme zkoumali historii vývoje biologických zbraní v USA, zejména antraxu, nyní se obáváme, že v této zemi existuje přetrvávající problém s používáním biologických zbraní," uvedl právník z Indiany.

Bauerová i Harrison považují boj proti oficiální verzi za svou občanskou povinnost. „Snažím se tuto zemi zlepšit tím, že její vláda bude demokratičtější, odpovědnější a transparentnější,“ řekl Harrison. "V tomto ohledu je 11. září velkým problémem, protože stále neznáme pravdu o tom, co se stalo," dodal.

Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena odtajnit vyšetřovací spisy k atentátům z 11. září a možné roli Saúdské Arábie pochybnosti možná rozptýlí... nebo znovu vyvolá konspirační teorie.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama