Dochází nám čas, varuje NASA. Chystá výjimečný projekt, který má zachránit, co se dá

Florida - Korálové útesy jsou domovem korýšů, korálů, sasanek, ryb i dalších mořských živočichů a pro potápeče i plavce po celém světě představují nádhernou podívanou. Velký korálový útes v Austrálii je zapsán i v seznamu UNESCO a každoročně za ním jezdí miliony turistů. Tento přírodní úkaz je však v přímém ohrožení. Pomoci by mohli astronauti z NASA.

Přidejte svůj názor

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA)
doporučujeme

Korál i přes svou relativní tvrdost, která může potápět velké lodě, je nesmírně citlivý na změnu okolí. Změna klimatu, znečištění oceánů a kyselá voda patří mezi hlavní viníky způsobující vymírání podmořských útesů. "Nedokáží se sami přizpůsobit změnám a proto vymírají," řekl ekolog Mauricio Rodriguez-Lanetty.

Vědci z Floridské národní univerzity proto začali spolupracovat s NASA na vytvoření záchranného plánu. Poblíž souostroví Florida Keys se nachází podmořská laboratoř Aquarius, kterou americká vládní agentura používá jako tréninkové centrum pro své astronauty. Ti se zde potápí do hlubokých vod, aby si navykli na podmínky panující na oběžné dráze.

Společně zde vytvořili nejhlubší korálovou sádku na světě. Vědci se domnívají, že ideální podmínky se nachází hluboko v moři, kde koráli čelí co nejmenším změnám životního prostředí. Budoucí astronauti mají tak za úkol pečovat a pozorovat vznik nových útesů. Experiment je zatím v počáteční fázi, ale korálům po celém světě rychle dochází čas. Útesy vymírají příliš rychlým tempem. Kvůli globálnímu oteplování ztrácejí schránky svou dříve zářivou barvu a koráli tak blednou, až nakonec zcela vymřou.

Vědci mají za to, že až čtvrtina všech útesů po celém světě je už natolik poničená, že je nejde v budoucnu zachránit. Dvě třetiny Velkého korálového útesu je zpustošených. Austrálie tak nejspíš čelí vážné ztrátě své nejznámější přírodní atrakce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba ve škole u Los Angeles: Jeden mrtvý, pět zraněných

14.11.2019 20:08 Aktualizováno Jednu mrtvou ženu a pravděpodobně pět zraněných si dnes vyžádala střelba na střední škole v…

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama