Trumpovo vystoupení v OSN? Špatný projev ve špatné době, adresovaný nesprávným posluchačům, zní ze Švédska

New York - Dnešní projev amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolal v kuloárech OSN rozdílné reakce. Šéf Bílého domu v rámci všeobecné rozpravy Valného shromáždění světové organizace vystupňoval výhrůžky proti KLDR a v konfrontačním tónu hovořil o situaci v Íránu a Venezuele. 

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová stanici BBC řekla, že šlo o „špatný projev ve špatné době, adresovaný nesprávným posluchačům".

Na hrozby vůči Venezuele reagoval Caracas oznámením, že je připraven čelit jakékoli americké akci včetně vojenské intervence. Podle ministra zahraničí Jorgeho Arreazy je Trump stoupencem bělošské nadřazenosti a vrací se ke slovníku studené války z 80. let minulého století.

Severokorejská mise při OSN na Trumpovy výhrůžky, že Severní Koreji hrozí „totální zničení", nereagovala. V sále byl při projevu amerického prezidenta přítomen jen jeden, méně významný severokorejský diplomat.

Slova na adresu Íránu, který Trump označil za zkorumpovanou diktaturu, dnes přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Řeč byla podle něj „z nejstatečnějších", které slyšel během svých třicetiletých zkušeností se světovou organizací.

Naopak velkou nevoli dal najevo íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. „Trumpovy nestydaté a ignorantské poznámky, jimiž ignoroval boj Íránu proti terorismu, ukazují na jeho nedostatek znalostí a nevědomost," prohlásil šéf íránské diplomacie.

Na jeho slova zareagovalo také Rusko. Podle šéfa zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantina Kosačova byla řeč plná nálepkování a hesel. „Čekali jsme buď akční program USA na nejbližší období, nebo aspoň potvrzení zdravých návrhů z předvolební kampaně," uvedl. Podle ruského senátora se zdálo, jako by Trumpův projev psali dva různí lidé. „První část byla proroctvím, druhá rozsudkem," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Sociopat, který na vysoké škole podváděl." CNN zveřejnila útržky z knihy…

09.07.2020 19:06 Aktualizováno Kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjde pod názvem Too Much and…

Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl Nejvyšší soud

09.07.2020 18:09 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční…

CDC po Trumpově kritice nebude měnit doporučení k otvírání škol

09.07.2020 17:10 Doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohledně návratu žáků do…

Maduro ničí poslední zbytky demokracie. Soud vyměnil vedení další opoziční…

09.07.2020 16:50 Přes 20 latinskoamerických exprezidentů a nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) tento týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy