Jako kdybychom se ocitli ve válce, podlaha byla pokrytá krví, popisuje zdravotnice z Las Vegas

Las Vegas - Amber Ratto ze soukromé kliniky měla v neděli noční službu, když na ambulanci zazvonil telefon. Vzkaz byl jasný, střelba na hudebním festivalu pár minut od nich, spoustu zraněných. Víkend tak pro nic představoval traumatickou záležitost, na kterou do konce života nezapomene.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Noční Las Vegas.
doporučujeme

"I hned jsem měla všude husí kůži a cítila jsem nesmírně tíživé srdce. Bylo to skutečné. Lidé umírali," popsala medička první vteřiny poté, co dorazila na místo se sanitkou. Podle ní v tu chvíli musely jít veškeré soukromé myšlenky stranou a člověk se musel plně soustředit na práci. Pomalu ani nevěděla, koho ošetřuje, těch zraněných bylo příliš mnoho.

Do sanitky pak naložili manželský pár, kterým mohlo být tak 50 let. Žena měla poraněnou hlavu, ale mnohem hůře na tom byl její manžel, který byl postřelen do břicha. "Ta žena byla na telefonu, volala dceři, že jsou zranění, ale že to bude v pořádku. V duchu jsem si tím tak jistá nebyla," řekla Ratto. Její pacient před ní bledl a ztrácel vědomí.

Tohle byl však jen začátek nesmírně dlouhé nedělní noci v Las Vegas. Cesta se sanitkou byla zvláště obtížná. "Museli jsme vypnout světla, abychom se nestali terči střelce. Nikdo tehdy nevěděl, kde se nachází a kolik munice ještě má," svěřila se medička. Když dorazili na kliniku, všude byl chaos. Její pacient musel být okamžitě převezen na operační sál, zatímco Ratto běžela od těla k tělu. Někteří při vědomí volali o pomoc, jiní leželi nehybní stále ještě na nosítkách.

Krev byla všude, louže se táhly už od parkoviště, ale nikdo tomu pozornost nevěnoval. Ratto tvrdí, že si ani nepamatuje počet ošetřených lidí, nebo kdo její pacienti vlastně byli. S kolegy se snažili zachránit co nejvíc lidí. Personál nemocnic bývá trénován na stresové situace, ale nedělní událost prý předčila vše, na co se člověk může připravit.

Zatímco se lékařům podařilo zachránit mnoho životů, soukromá klinika American Medical Response, kde Ratto pracuje, oznámila, že někteří zaměstnanci již vyhledali psychologickou pomoc. Medička i přes namáhavou směnu je však šťastná. Ona i její kolegové dokázali zachránit každého zraněného, který k nim byl přivezen. Včetně muže s postřeleným břichem, kterého sama doprovázela.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Experti se obávají, že nepokoje v USA zrychlí šíření koronaviru

03.06.2020 15:03 Experti a vládní činitelé se stále více obávají, že současné nepokoje ve Spojených státech mohou…

Mexiko zablokovalo účty 2000 lidí napojených na narkokartel

03.06.2020 13:08 Mexiko zablokovalo bankovní účty téměř dvěma tisícům lidí a společností napojených podle…

Americká armáda do okolí Washingtonu přesunula 1600 vojáků

03.06.2020 09:11 Americká armáda oznámila, že na základny v okolí hlavního města Washingtonu přesunula zhruba 1600…

Lidé loni zničili 11,9 milionu hektarů tropického lesa

03.06.2020 09:05 V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy