Ve Venezuele se šíří smrtelné spalničky, ohroženo je přes milion dětí

Caracas - Venezuelu kromě politické a ekonomické krize sužuje epidemie spalniček. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by se mohlo nakazit milion dětí, už nyní jsou registrovány desítky případů.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Mezi lety 2000 a 2015 se ve světě díky vakcinaci výskyt smrtelných případů spalniček snížil o téměř 80 procent. V zemích, kde očkování není zavedeno, jsou spalničky nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním.

Ve Venezuele, v jejíž čele stojí socialistický prezident Nicolás Maduro, se projevuje kritický nedostatek vakcín a léků, nemocnice chátrají a doktoři prchají ze země. Podle zdravotníků neprošlo v posledních deseti letech vakcinací 1,2 milionu dětí mladších jednoho roku.

Venezuelské ministerstvo zdravotnictví podle WHO přestalo vydávat obvyklý týdenní přehled o dětské úmrtnosti, takže země o rozsahu postižení ztrácí přehled. WHO plánuje pomoci dodávkou 7,2 milionu kusů vakcín.

Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí a pronikne až do lymfatického systému. Onemocnění se projevuje vysokou teplotou, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý den se vysévá až splývavá vyrážka nejprve za ušima, na obličeji, poté postupuje na krk, trup a končetiny. Vyrážka přetrvává obvykle 5 dní. Komplikací může být dlouho trvající horečka až 40°C.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

09.07.2020 19:19 Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda,…

"Sociopat, který na vysoké škole podváděl." CNN zveřejnila útržky z knihy…

09.07.2020 19:06 Aktualizováno Kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjde pod názvem Too Much and…

Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl Nejvyšší soud

09.07.2020 18:09 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční…

CDC po Trumpově kritice nebude měnit doporučení k otvírání škol

09.07.2020 17:10 Doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohledně návratu žáků do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy