Zabránit útokům džihádistů na Západě? Tohle je možné řešení

NÁZOR - V úterý spáchal devětadvacetiletý Uzbek první smrtící teroristický útok na Manhattanu od 11. září 2001, kdy dvě letadla unesená členy al-Káidy zničila Světové obchodní středisko, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity připomíná, že útočil Sajfulláh Saipov, momentálně obviněný ze zabití několika cyklistů, do nichž najel vypůjčenou dodávkou.

Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu

IS volá po útocích vozidly

Útok, při kterém zahynulo 8 lidí, se odehrál na dolním Manhattanu, jen pár bloků od nové věže Světového obchodního střediska, poukazuje profesor. Deklaruje, že teroristé - podobně jako šílení střelci ve školách - se učí z předchozích útoků a žádná taktika se nešíří mezi teroristy na Západě tak rychle jako právě využívání automobilů k masovému zabíjení.

"Co bylo kdysi výjimečnou taktikou se nyní stalo taktikou preferovanou teroristy, kteří žijí na Západě, jelikož tyto útoky jednoduše vyžadují pouze pronájem či nákup příhodného vozu a přístup k davu lidí," vysvětluje analytik. Odkazuje na statistiku výzkumné instituce New America, podle níž džihádisté na Západě od roku 2014 spáchali 15 takových útoků, včetně toho úterního.

Útoky automobilem se ukázaly jako velmi smrtící - od roku 2014 zabily 142 lidí, včetně 8 obětí z Manhattanu, uvádí Bergen. Připomíná, že dle svědků údajný pachatel během útoku křičel: "Alláhu Akbar!", tedy slogan často užívaný džihádisty při provádění podobných operací.

Saipov, podezřelý ze spáchání útoku, pochází z Uzbekistánu, do USA  přicestoval v roce 2010 a podle bezpečnostních složek se nedalo inkriminované dodávky nacházel vzkaz, že útok byl proveden ve jménu Islámského státu (IS), rekapituluje odborník. Zmiňuje lednové opatření Trumpovy administrativy, které zakázalo občanům deseti zemí cestovat do Spojených států, avšak Uzbekistán se mezi nimi nenachází, přičemž z těchto zemí nepocházel ani žádný jiný  pachatel smrtících teroristických útoků spáchaných v USA od 11. září 2001 včetně.

Al-Káida na Arabském poloostrově, která má základnu v Jemenu, začala vyzývat k útokům vozidly na Západě již v roce 2010, avšak tyto operace se začaly častěji objevovat teprve poté, co k nim před třemi lety zaveleli představitelé IS, konstatuje expert. Podotýká, že ačkoliv  drtivá většina těchto útoků od roku 2014 byla dílem džihádistů, taktiku využívají také ultrapravicoví teroristé.    

"Terorista například v srpnu najel svým autem do lidí protestujících proti bílým nacionalistům v Charlottesville ve Virginii a zabil ženu. Palestinští teroristé také často užívají útoky vozidly proti izraelským cílům," píše profesor. Vysvětluje, že z pohledu teroristů mají takové útoky množství výhod - pachatel na sebe neupoutává pozornost nákupem zbraní či chemikálií vhodných pro výrobu výbušnin, ani cestou k výcviku do zahraničí.

Co lze dělat?

Dané útoky jsou tak primitivní, že jim v zásadě nelze zabránit, jelikož zamezení vjezdu automobilů do míst, kde jsou davy, je ve velkých západních městech nemožné, pokračuje Bergen. Odkazuje na poslední podobné incidenty - v srpnu zabila dodávka 14 lidí v oblíbené turistické lokalitě španělské Barcelony, v červnu zahynulo 8 lidí na London Bridge v britské metropoli, v dubnu přišlo o život 5 osob ve švédském Stockholmu, stejný počet zahynul o měsíc dříve na londýnském Westminster Bridge a v prosinci 2016 útok na vánoční trhy v německém Berlíně usmrtil 12 lidí.      

Nejsmrtelnější útok pak proběhl 14. července 2016 ve francouzském Nice, kde terorista najel kamionem do davu slavícího výročí pádu Bastily, uvádí profesor s tím, že muž tehdy zabil 84 osob.  

"Jedním způsobem ochrany proti útokům auty a náklaďáky je omezení provozu v okolí sledovaných, navštěvovaných událostí," míní analytik. Dodává, že newyorská policie tak již činí například při průvodu na den díkůvzdání, což však nemůže zabránit útokům, jako byl ten úterní, kdy se oběťmi stali běžní Newyorčané pohybující se v běžný den po městě.

Další způsobem je pak podle Bergena pokus přesvědčit k větší spolupráci členy komunit a rodinné příslušníky, jelikož u nich je nejpravděpodobnější, že zaznamenají náznaky radikalizace, případně i plánování podobného útoku.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Čtyři další země mají první případy opičích neštovic

20.05.2022 12:45 Aktualizováno Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Vzácné opičí neštovice se po Evropě objevily i v USA

19.05.2022 21:45 Aktualizováno V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se…

Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

19.05.2022 20:50 Aktualizováno Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro…

Ve Spojených státech zemřel od začátku pandemie covidu přes milion…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

V Mexiku se ztratilo už sto tisíc lidí. Naprostá většina od roku 2006

18.05.2022 10:29 Mexiko eviduje už přes sto tisíc pohřešovaných osob od začátku evidence takových případů v roce…

V primárkách uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý prezident…

18.05.2022 04:47 V úterních primárkách Republikánské strany uspěli někteří kandidáti, které podpořil bývalý…

Biden ve čtvrtek přivítá lídry Finska a Švédska, oznámil Bílý dům

17.05.2022 15:39 Švédská premiérka Magdalena Anderssonová a finský prezident Sauli Niinistö ve čtvrtek zavítají do…

Ministryně financí USA vyzvala spojence k zesílení finanční pomoci Ukrajině

17.05.2022 12:31 Americká ministryně financí Janet Yellenová vyzvala spojence USA, aby zesílili finanční podporu…

Těžkou podvýživou trpí ve světě 13,6 milionu dětí do pěti let

17.05.2022 08:00 Těžkou podvýživou trpí ve světě 13,6 milionu dětí do pěti let a nedostatek potravin je v této…

USA informují o úspěšném testu hypersonické zbraně

17.05.2022 06:13 Americké letectvo oznámilo, že provedlo úspěšný test hypersonické zbraně, která letěla pětinásobnou…

Související:

Právě se děje

reklama