Dokumenty dokazují fiasko USA: Plán se Severní Koreou se nepovedl

Washington - Nebezpečí, které představuje pro dnešní svět Severní Korea a její jaderný program, nebylo vytvořeno v poslední době, ale už před 25 lety. George Bush starší, tehdejší prezident USA, už v té době používal stejnou rétoriku jako dnes Donald Trump. Píše o tom server The National Interest.

USA

Situace se Severní Koreou se dostala na kritickou úroveň, blikala pomyslná červená světla. Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo obrany a Bílý dům byly stále více přesvědčeny, že Severní Korea tají Mezinárodní agentuře pro atomovou energii svoje zásoby plutonia, nebo se pokusí rozvrátit mezinárodní společenství, zatímco si bude dělat zásoby jaderného materiálu pro válečné účely.

Motivy Číny, největšího obchodního partnera Pchjongjangu, nebyly jasné - přidaly další komplikace do už tak komplikované situace.

Doba, o které je řeč, není dnes. Jedná se o roky 1991 a 1992, kdy se vláda amerického prezidenta George Bushe staršího snažila najít způsob, jak vyřadit na Korejském poloostrově jaderné zbraně a jak kontrolovat v tomto směru Pchjongjang.

Díky americkému Archivu národní bezpečnosti jsme se minulý týden mohli seznámit s více než tucty dokumentů o jaderné problematice Severní Koreji z éry Bushe staršího, které demonstrují, kterak se administrativní úředníci marně snaží dospět ke konsenzu, jenž by zabránil tomu, aby se Pchjongjang stal jadernou velmocí.

Dokumenty také ukazují, jak málo se změnila americká rétorika v diskuzi o Severní Koreji za posledních 25 let. Argumenty, politické návrhy a další poznámky, které vycházely z úst amerických představitelů, se prakticky v ničem neliší s dnešní politikou Donalda Trumpa. Pokud by někoho napadlo škrtnout jména tehdejších politiků, kteří o problematice diskutovali, a doplnit jména dnešních, těžko byste poznali rozdíl.

Tehdy, stejně jako dnes, měly Spojené státy jediný cíl - kompletní a ověřenou denuklearizaci Korejského poloostrova. "Jaderné zbraně v severokorejských rukou jsou nepřípustné," píše se v memorandu Ministerstva pro národní bezpečnost v březnu 1992. Pětadvacet let poté se americká pozice příliš nezměnila - posuďte sami. "Neumím si představit situaci, za které by Spojené státy přijaly KLDR jako jadernou velmoc," řekl koncem října tohoto roku Ministr obrany USA Jim Mattis.

Stejné je to i se sankcemi - Bílý dům před 25 lety věřil, že kombinace ekonomického nátlaku a diplomatické angažovanosti podporované spojenectvím USA a Jižní Koreji přiměje Severní Koreu k rozumu a přistoupí na podmínky Spojených států. Pentagonské dokumenty ze srpna a září 1991, které shrnují základní pozice USA a Jižní Koreji, by se daly směle označit za politiku vlády Donalda Trumpa.

A stejně jako dnes i tehdy si mohli vysocí Američtí představitelé žehlit vrásky z toho, že se jim plán nepovedl. V roce 1992 byla hlavní překážkou pro vyřešení krize odlišná stanoviska dvou amerických ministerstev. Zatímco Ministerstvo zahraničních věcí chtělo oboustranný dialog, aby se dospělo k normalizaci situace v Pchjongjangu, Ministerstvo obrany chtělo tento dialog zrušit. Pentagon totiž nemohl unést pomyšlení na to, že se USA paktuje s diktátorským režimem, který pravidelně porušoval svoje sliby.

Stručně řečeno - vypjatá situace na Korejském poloostrově v otázce jaderných zbraní trvá už téměř 30 let. Za tu dobu ani Spojené státy, ani Severní Korea, ani Čína jako prostředník nezměnily svoji rétoriku. 

Hlavním rozdílem mezi tehdejší a dnešní situací je ten, že dnes se nejedná o to, aby se Severní Korea vzdala jaderného materiálu, ze kterého by mohla vyrobit jaderné zbraně. Dnes je celá diskuze o jaderných zbraních, které KLDR vyrobila a pravidelně je testuje. To je jedinou překážkou pro Spojené státy, aby si poradili s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem jako předtím s Muamarem Kaddáfím nebo se Saddámem Husajnem.

Podle odborníka na obranu a vojenství Daniela DePetrise je nyní, po 25 letech stejných požadavků a neúspěchů v jednání, potřeba konečně změnit Americkou politiku týkající se Severní Koreje. Čím déle budou političtí lídři USA věřit, že je denuklearizace KLDR možná, tím déle potrvá Spojeným státům k vytvoření účinné strategie proti Severní Koreji, která může zahrnovat praktiky z doby Studené války.

Jestliže tehdy proti sobě stály dvě jaderné mocnosti a Sovětský svaz i USA na sebe navzájem mířily tisíci raket, dnes stojí proti USA zchudlá rodinná firma, jejíž úspěch je posuzován podle toho, jestli Kimově podnikání "nesvítí červená".

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Související:

Právě se děje

reklama