Námořnictvo USA? Pýcha armády se mění ve šrot, k tomu řada afér

Washington - Kdysi pýcha americké armády, dneska spíš hromádka šrotu. Tak nějak vnímají mnozí současný stav amerického námořnictva. Dnešní lodě jsou jen stínem své někdejší slávy, kdy se Spojené státy americké mohly chlubit jednou z nejsilnějších flotil na světě.

USS Carl Vinson

Během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa po Asii tři nejvíc reprezentativní válečné lodě opustily pobřeží Korejského poloostrova. Měla to být ukázka moci, technologie i slávy. Nicméně fanfárám předcházely velké problémy a komplikace, které v odbornících vyvolávají otázky, zda americká námořní moc skutečně může v Pacifiku zajistit mír.

Tyto obavy přicházejí v dobách, kdy Čína neváhá investovat víc a víc peněz do své armády, nicméně americký kongres marně řeší, kde sehnat peníze z rozpočtu na to, aby alespoň udržel stávající stav. Je to nepříliš pozitivní zpráva v situaci, kdy Čína si počíná geopoliticky mnohem agresivněji a svět navíc čelí nukleárním hrozbám z KLDR.

Posádka lodí je navíc velmi unavená. Američané v posledních týdnech reagují na stoupající napětí tak, že jak s Jihokorejci, tak i s Japonci mají jedno cvičení za druhým. Vyplutí tří válečných lodí USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt a USS Nimitz značilo konec čtyřdenních manévrů, které se konaly ve spolupráci s Jižní Korejou, hned na to však začalo další desetidenní cvičení s Japonci.

"Vojenské příkazy jsou jako fotbalový tým. Musíte neustále trénovat a udržovat se v pohybu," řekl profesor Carl Schuster, vědec z Univerzity na Hawaji, který více než deset let brouzdá moře s námořníky. Jenže co nyní zhoršuje práci posádce, je zásobování. nepravidelné dodávky nejen ztěžují práci, podrývají i psychiku námořních sil.

Podle admirála Williama Morana se snaží námořnictvo ukázat v tom nejlepším, proto se snaží dělat "příliš s tím málem, co má k dispozici". A zeslabená posádka dělá nejen špatná rozhodnutí, hodně je to i demotivuje. Srážky podobné té, které měl USS Fitzgerald se klidně mohou opakovat. Velitelství rozhodlo, že během plavby musí být povinné přestávky, v praxi k tomu ale nedochází.

Námořnictvem však momentálně hýbe několik skandálů. Jedním z nich je, že posádka na lodích popisuje svoje plavby jako "vězení". Do médií se dostaly popisy trestů a šikana nováčkům, kteří musí týdny sloužit jen o vodě a chlebu. Do toho se ukazuje, že lodě nejsou v nejlepším stavu. Roky škrtů zapříčinily to, že nyní je dostupných už jen málo plavbyschopných a boje schopných lodí.

Mimo to musí kongres nyní řešit i obrovský korupční skandál, který se v souvislosti s námořnictvem dostává na povrch. Zde jde o to, že velitelé lodí roky dostávali úplatky ve formě peněz, prostitutek nebo drahých luxusních zájezdů od firmy Leonarda Glenna, který se stará o palivo a údržbu americký lodí. Velitelé měli údajně po úplatcích upřednostňovat přístavy, kde se firma Glenna nachází.

Americká námořní flotila byla založena v roce 1907 a dodnes patří k největším na světě. Má přes 200 lodí a ponorek, skoro 1200 přidružených letadel a na palubě pracuje více než 130 tisíc námořníků i civilistů. Dlouhodobě se podotýká se škrty v rozpočtu, což zapříčinilo to, že mnoho lodí není správně udržovaných a boje neschopných.

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

Související:

Právě se děje

reklama