Konec americké podpory: Proč USA už nebudou pomáhat zemím NATO?

Washington - Spojené státy táhnou finančně za sebou velké břemeno jménem NATO. Budoucnost velkých amerických investic do této devětadvacetičlenné organizace není jistá. To si alespoň myslí analytický server The National Interest.

Přidejte svůj názor 98 komentářů

NATO
doporučujeme

Evropu, potažmo evropské země NATO, stále více sužují konflikty v podobě ruské agrese na východě Ukrajiny, ohrožení baltických států a teroristických hrozeb z Blízkého východu. Proto by měly evropské státy přiložit ruku k dílu a začít dávat víc financí na obranu země.

To si alespoň myslí Valbona Zeneliová, odbornice na bezpečnost. Podle ní nadešel čas, aby Evropa začala dávat do Severoatlantické aliance víc prostředků, neboť do této doby financovala NATO především Amerika.

Dokazuje to i čísly. Postupem času dávaly členské země do organizace víc a víc peněz, Spojené státy však zůstaly po celých 70 let největším přispěvatelem.

Největší podíl na financování organizace měly USA v roce 1952, kdy se rozjížděla hospodářská pomoc západním evropským státům, které se ještě nevzpamatovaly z války. V tomto roce Spojené státy financovaly NATO ze 77%.

Od té doby se Spojené státy snažily, aby se evropský podíl na financování společné obrany zvýšil. To se skutečně podařilo - v roce 1999 klesl podíval amerických financí v organizaci na "pouhých" 55% - avšak USA i nadále zůstávaly jednoznačně největším přispěvovatelem do společné obrany.

Členské státy NATO budou mít povinnost od roku 2024 dát do organizace ročně 2% svého hrubého domácího produktu. To se však v minulém roce povedlo jen šesti zemím ze třiadvaceti - Spojeným státům, Řecku, Spojenému království, Estonsku, Polsku a Rumunsku.

Role USA se navíc nezměnila - spíš naopak. Kvůli tomu, že podíl evropských financí v NATO klesal do roku 2015 celých 20 let v řadě, vzrostl příspěvek Spojených států v rámci organizace opět nad sedmdesátiprocentní hranici.

Tři státy NATO, které se v poslední době stávaly často terčem teroristických útoků, Francie, Německo a Velká Británie, daly na provoz organizace "jen" 142 milionů dolarů. To je 15% z celkových financí NATO pro rok 2017, což je na to, že mluvíme o zemích s největším nebezpečím terorismu v EU, velmi tristní.

Na to si stěžoval i Donald Trump, který hned při prvním vystoupení v Bruselu prohlásil: "Ostatní členské země neplatí tolik, kolik by měly. Není to fér vůči daňovým poplatníkům v USA."

Vypadá to však, že Evropa začíná s nepoměrným financováním NATO něco dělat. Třiadvacet evropských členů organizace založilo organizaci PESCO, která by měla sdružovat členské země na kontinentu a měla by ještě hlouběji spolupracovat ve všech potřebných oborech včetně financí.

Loading...
Vstupte do diskuze (98)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výjimečný stav v Chile byl rozšířen. Počet mrtvých roste, prezident šel…

21.10.2019 16:40 Aktualizováno Protivládní protesty, které minulý týden vypukly v Chile kvůli zdražení jízdného v metru v hlavním…

Volební drama v Kanadě začalo. Obhájí Trudeau mandát? Čelil několika…

21.10.2019 15:24 V Kanadě začaly parlamentní volby, v nichž se rozhodne, zda nynější premiér Justin Trudeau dostane…

Morales dostal výprask? Bolívie tají výsledky prezidentských voleb

21.10.2019 08:30 Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo…

Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

20.10.2019 10:45 Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama