Rusko se chová agresivně. Vztahy USA a evropských států NATO jsou neotřesitelné, říká Tillerson

Washington - Máte plnou podporou Spojených států při ochraně vaší bezpečnosti, zejména před hrozbami z Ruska, ujistil dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson ujistil evropské spojence. Tillerson, který příští týden navštíví několik evropských metropolí, prohlásil, že Spojené státy budou první, kdo by reagoval na případný útok na některého z amerických spojenců v Evropě.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Rex Tillerson
doporučujeme

Šéf americké diplomacie to dnes uvedl v projevu ve washingtonském Středisku Woodrowa Wilsona. "Naše bezpečnostní vztahy s Evropou jsou neotřesitelné," konstatoval ministr. Washington podle něj dostojí svým závazkům z pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně.

Ministrovy výroky mají podle agentury AP rozptýlit šířící se obavy evropských států NATO o pevnost amerického spojenectví. Trump několikrát kritizoval evropské členy aliance, že na obranu neuvolňují dostatečné finanční prostředky, jak jim to závazky vůči NATO ukládají.

Také Tillerson se domnívá, že evropští spojenci musejí přijmout větší díl odpovědnosti za společnou obranu. "Aliance postrádají smysl, pokud jejich členové nejsou schopni nebo ochotni plnit své závazky," řekl ministr zahraničí. Trump je podle Tillersona přesvědčen, že Spojené státy si nemohou dovolit nést samotné náklady na obranu Evropy. Mnoho evropských spojenců ale na nápravě pracuje, dodal.

Rusko se podle Tillersona dál vůči svým sousedům chová agresivně. Výsledky pokusů o zlepšení vztahů z Moskvou jsou podle něj "prchavé". Připomněl při této příležitosti ukrajinskou krizi, jejíž urovnání je podmínkou normalizace americko-ruských vztahů. "Naše transatlantická jednota má ruské vládě ukázat, že toto zjevné porušení mezinárodních norem nestrpíme," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metropole Quito ruší soutěž krásy. Ženy nesmí být škatulkovány, zdůvodnila…

18.07.2019 07:49 Ekvádorská metropole Quito zruší letos soutěž královny krásy, protože podle zástupců radnice takové…

Trump zopakoval útoky na kongresmanky. Pošlete ji zpět! skandoval dav…

18.07.2019 07:38 Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na čtveřici demokratických kongresmanek z řad…

Trump unikl impeachmentu, sněmovna zamítla návrh černošského poslance

18.07.2019 07:19 Americká Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají opoziční demokraté, ve středu velkou většinou…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

18.07.2019 07:17 Aktualizováno Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama