Rusko se chová agresivně. Vztahy USA a evropských států NATO jsou neotřesitelné, říká Tillerson

Washington - Máte plnou podporou Spojených států při ochraně vaší bezpečnosti, zejména před hrozbami z Ruska, ujistil dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson ujistil evropské spojence. Tillerson, který příští týden navštíví několik evropských metropolí, prohlásil, že Spojené státy budou první, kdo by reagoval na případný útok na některého z amerických spojenců v Evropě.

Rex Tillerson
doporučujeme

Šéf americké diplomacie to dnes uvedl v projevu ve washingtonském Středisku Woodrowa Wilsona. "Naše bezpečnostní vztahy s Evropou jsou neotřesitelné," konstatoval ministr. Washington podle něj dostojí svým závazkům z pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně.

Ministrovy výroky mají podle agentury AP rozptýlit šířící se obavy evropských států NATO o pevnost amerického spojenectví. Trump několikrát kritizoval evropské členy aliance, že na obranu neuvolňují dostatečné finanční prostředky, jak jim to závazky vůči NATO ukládají.

Také Tillerson se domnívá, že evropští spojenci musejí přijmout větší díl odpovědnosti za společnou obranu. "Aliance postrádají smysl, pokud jejich členové nejsou schopni nebo ochotni plnit své závazky," řekl ministr zahraničí. Trump je podle Tillersona přesvědčen, že Spojené státy si nemohou dovolit nést samotné náklady na obranu Evropy. Mnoho evropských spojenců ale na nápravě pracuje, dodal.

Rusko se podle Tillersona dál vůči svým sousedům chová agresivně. Výsledky pokusů o zlepšení vztahů z Moskvou jsou podle něj "prchavé". Připomněl při této příležitosti ukrajinskou krizi, jejíž urovnání je podmínkou normalizace americko-ruských vztahů. "Naše transatlantická jednota má ruské vládě ukázat, že toto zjevné porušení mezinárodních norem nestrpíme," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili…

08.08.2020 17:53 Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle…

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 16:57 Aktualizováno Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

08.08.2020 15:20 Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama