WTO je neschopná uřídit světový obchod? Krach jednání odhalil velkou slabinu

Buenos Aires - Na ministerské konferenci Světové obchodní organizace (WTO) se nepodařilo dojednat žádnou novou dohodu. To maří naději na shodu ohledně elektronické komerce a omezení dotací v zemědělství či rybolovu a vyvolává otázky o schopnosti WTO řídit světový obchod.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Členům se tentokrát nepodařilo odsouhlasit finální smysluplné dohody," uvedl generální ředitel WTO Roberto Azevedo na závěrečném ceremoniálu. "Není to pokaždé, když se ministři setkají, že jsou schopni dojednat dohody takové důležitosti, jako na Bali a v Nairobi, to však nezmírňuje zklamání, které cítíme," dodal.

WTO pracuje na potlačování obchodních bariér a řešení sporů. K dosažení dohody potřebuje souhlas všech 164 členských zemí.

Frustrace vedla některé ministry, včetně amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera, k prohlášením, která naznačila, že jednání mezi menšími skupinami podobně smýšlejících zemí WTO by byla lepším postupem.

"Nedosáhli jsme žádného mnohostranného výsledku," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Podle ní setkání ukázalo, že největším nedostatkem WTO je, že všechny dohody musí odsouhlasit všech 164 členských zemí.

Krach jednání o nových dohodách znamená, že jednání o stejných obchodních tématech budou pokračovat. Delegáti WTO se dohodli na novém cíli dosažení dohody ohledně subvencí rybolovu do příští ministerské konference v roce 2019.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 2 mrtví a 12 zraněných

05.07.2020 13:49 Aktualizováno Dva mrtvé a osm zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Plány na dohodu ztroskotaly. KLDR nechce obnovit rozhovory s USA

05.07.2020 13:07 Pchjongjang "necítí potřebu" obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to dnes náměstkyně…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy