V Americe jde do aukce luxusní Hitlerův mercedes

Scottsdale (USA) - V americkém státě Arizona se chystá unikátní aukce historických automobilů, z nichž největší pozornost vyvolá kabriolet Mercedes-Benz 770K. Jde totiž o vůz, v němž jezdil nacistický diktátor Adolf Hitler.

Hitlerův Mercedes-Benz 770K
doporučujeme

Informoval o tom dnes izraelský deník The Jerusalem Post s tím, že deset procent z prodejní ceny půjde na vzdělávací program o holokaustu.

"Jde o artefakt, který je unikátní připomínkou historie, ale i zla, které se nesmí nikdy opakovat," řekl Rod Egan z aukční síně Worldwide Auctioneers, kde bude vůz 17. ledna dražen. Odhad ceny nebyl zveřejněn.

Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části i podlaze. Vůz byl používán zejména pro návštěvy nacistického pohlavára, vezl se v něm například italský fašistický diktátor Benito Mussolini.

V roce 1945 tento unikátní mercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho podle deníku The Jerusalem Post soukromý majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kartely v Kolumbii dohlížejí na dodržování karantény. Lidé nesmí z domu

16.07.2020 16:44 První případ covid-19 byl v Kolumbii detekován 6. března. Od té doby se země potýká s rostoucím…

Fotka Pompeovy fenky vzbudila otázky o záměrech USA s Čínou

16.07.2020 15:27 Zdánlivě nevinná fotka fenky obklopené hračkami, kterou se pochlubil šéf americké diplomacie Mike…

Podvodníci napadli prominentní účty na twitteru

16.07.2020 12:22 Aktualizováno Zatím neznámí podvodníci napadli twitterové účty mnoha známých a bohatých lidí, včetně šéfů velkých…

Trumpa volí historicky nejméně vysokoškolsky vzdělaných. Volby rozhodnou i…

16.07.2020 10:09 Předvolební prognózy jen pár měsíců do voleb nejsou pro Trumpa příznivé. V souvislosti s pandemií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama