Trump označil jednání mezi oběma Korejemi za dobrou věc

Washington - Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé pozitivně vyjádřil k aktuální možnosti jednání mezi KLDR a Jižní Koreou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump, který dosud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una, označil rozhovory za "dobrou věc". Zároveň připsal zásluhu za tento posun svému tvrdému přístupu vůči severokorejskému režimu.

"Vážně si někdo myslí, že by v tuto chvíli probíhala mezi Severní a Jižní Koreou jednání a dialog, kdybych nebyl rozhodný, silný a ochotný použít naši totální sílu proti Severu," napsal dnes Trump na twitteru s dovětkem, že "rozhovory jsou dobrá věc".

Pentagon následně potvrdil předchozí informaci Soulu, že Spojené státy odloží pravidelné společné vojenské cvičení s Jižní Koreou na dobu po únorové olympiádě v Pchjongčchangu. "Ministerstvo obrany podporuje rozhodnutí prezidenta a to, co je v nejvyšším zájmu korejsko-americké aliance," citovala agentura AP mluvčího Pentagonu plukovníka Roba Manninga.

Mezi únorem a dubnem se každoročně konají vojenské manévry zvané "Foal Eagle", které testují připravenost armád USA a Jižní Koreje. Americký ministr obrany Jim Mattis dnes uvedl, že k nim dojde někdy po ukončení nadcházející zimní paralympiády. Ta se bude konat od 9. do 18. března. Za odkladem cvičení podle ministra obrany nestojí nic než logistické obavy.

Mattis zároveň připsal novou ochotu Pchjongjangu jednat s Jižní Koreou o mezinárodnímu tlaku na severokorejský režim. Je ale podle něj příliš brzy na hodnocení významu tohoto gesta. "Moc velký význam bych tomu nepřipisoval, protože nevíme, zda jde o skutečnou olivovou ratolest," řekl Mattis.

O naději na zlepšení napjatých poměrů mezi oběma znepřátelenými částmi Korejského poloostrova se mluví od novoročního Kimova projevu, v němž nabídl Soulu vzájemné sblížení a jednání o účasti severokorejské delegace na únorové zimní olympiádě, která se uskuteční právě v sousední zemi.

K USA však v téže řeči zvolil tradičně tvrdý postoj. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí v první reakci interpretovala projev jako snahu "vrazit klín" mezi tradiční spojence USA a Jižní Koreu.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubánská opozice chce žalovat Raúla Castra v Haagu

21.11.2018 18:21 Kubánská opozice chce zažalovat u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu nejvyššího kubánského…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Požáry v Kalifornii zabily už 81 lidí, seznam pohřešovaných se rozrostl

21.11.2018 07:33 Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama