Humbuk kolem dezinformací? Nová studie vyvrací mýtus o fake news

New York - Nová studie týmu politických vědců vyvrací tezi o mimořádném vlivu dezinformací. K alespoň jedné nepravdivé zprávě se v čase amerických prezidentských voleb v roce 2016 sice dostal každý čtvrtý Američan, dopad takzvaných fake news je ale velmi povrchní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Práce s PC, ilustrační fotografie
doporučujeme

Trio vědců z americké Princetonské univerzity, vzdělávací instituce Dartmouth College a britské Exeterské univerzity při výzkumu analyzovalo aktivity vzorku 2525 Američanů, kteří badatelům a analytické společnosti YouGov pod zárukou anonymity poskytli historii internetových prohlížečů.

"Falešné zprávy se z internetové marginálie proměnily ve vážnou volební hrozbu tak rychle, že vědci neměli moc času na zodpovězení některých základních otázek... Ačkoli tento výzkum nemůže vyjasnit, zda dezinformace hrály klíčovou roli ve volbách roku 2016, zjištění dávají veřejnosti a odborníkům první solidní odpověď o jejich možném dopadu," napsal The New York Times.

Studie ukazuje, že nejčastějším "odrazovým můstkem" k falešným zprávám byla sociální síť facebook. Zároveň byla pravděpodobnost návštěvy dezinformačního webu mnohem vyšší u osob starších šedesáti let než u mladších generací.

Za přibližně 65 procenty návštěv dezinformačních webů stála nejkonzervativnější desetina osob ze zkoumané skupiny. U stoupenců Donalda Trumpa byla přitom třikrát větší pravděpodobnost, že navštíví web s falešnými zprávami na podporu jejich kandidáta, než šance stejného scénáře s přívrženci Hillary Clintonové.

Ze získaných dat ovšem nelze nijak zjistit, jaký účinek falešné zprávy měly. Ty navíc tvořily jen malé procento souhrnu veškerého sledovaného zpravodajského obsahu. I skalní konzervativci během pěti týdnů zhlédli průměrně jen pět falešných zpráv. Celkově takový obsah tvořil u stoupenců Clintonové jedno procento "zpravodajského jídelníčku", u stoupenců Trumpa šest procent.

"Přes všechen humbuk kolem dezinformací je důležité si uvědomit, že se dostaly pouze k určitému segmentu Američanů, z nichž většina byla už předtím zarytými přívrženci jednoho nebo druhého tábora," řekl jeden z autorů studie, profesor politologie Brendan Nyhan.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rádia, televize i hudební průmysl mají kvůli Floydovi "blackout"

02.06.2020 17:45 Některé rozhlasové stanice a televize ve Spojených státech a Británii dnes rázně změnily program v…

Trump čelí kritice za tvrdý postoj k protestujícím, pobouřil pózováním s…

02.06.2020 16:42 Aktualizováno Špičky opozičních demokratů dnes kritizovaly prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že…

Smrt Floyda je zneužitím moci. Lidé mohou protestovat, říká šéf diplomacie…

02.06.2020 14:18 Evropská unie je šokována smrtí černocha George Floyda ve Spojených státech, která byla zjevným…

Zařazení Antify na seznam teroristických skupin nedává smysl, tvrdí…

02.06.2020 12:00 NÁZOR – Oznámený amerického prezidenta Donalda Trumpa, že jeho administrativa zařadí hnutí Antifa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy