Islámský stát má novou zbraň. Účinky mohou být devastující, varuje expert

NÁZOR - Americkému prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho ministru obrany Jamesi Mattisovi se sluší pogratulovat za jejich příspěvek k razantnímu zmenšení území, které drží Islámský stát (IS), připouští právník Matthew Heiman, který dříve působil v oddělení pro národní bezpečnost na ministerstvu spravedlnosti USA a jako právní poradce Prozatímní koaliční správy Iráku. V komentáři pro server Los Angeles Times připomíná, že jen před pár lety, v říjnu 2014, IS ovládal teritorium od střední Sýrie po okraj Bagdádu.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie
doporučujeme

Bitva neskončila

Uvedené území zahrnovalo klíčová velká města jako Mosul, Fallúdža a Tikrít v Iráku či Rakka v Sýrii, zatímco dnes IS ovládá jen řídce osídlené části pouště na obou stranách syrsko-irácké hranice, poukazuje odborník. Dodává, že navzdory zmenšujícímu se území však IS nadále mává černou vlajkou agrese, namísto bílého praporu kapitulace, přičemž se mu nejefektivněji daří na internetu, který využívá k propagaci překroucených náboženských názorů, náboru bojovníků, podněcování teroristických útoků a podpoře rozvratu a chaosu.  

"Bitva proti IS nebude vyhrána, dokud nebude poražen v kybernetickém kolbišti," varuje právník. Odkazuje na slova prozatímní ředitelky Národního protiteroristického centra Lory Shiaové, která začátkem prosince v Senátu prohlásila, že zmenšování území kontrolovaného IS se neprojevuje v úměrném úbytku schopnosti organizace podněcovat k teroristickým útokům.

K porážce virtuálního chalífátu IS musí USA a jejich spojenci přijít se dvěma oddělenými, ale provázanými strategiemi, soudí Heiman. Za první z nich označuje porážku internetové propagandy organizace a jejích náborových operací, včetně využívání kyberprostoru k podněcování útoků ve fyzickém světě.

Odborník odkazuje na názor analytiků Andrewa Byerse and Tary Mooneyová, podle nichž bude k takovému úkolu nutná úzká spolupráce a sdílení informací mezi americkými vládními agenturami, včetně Národní bezpečnostní agentury, Kybernetického velitelství, Národního protiteroristického centra, CIA a různých složek ministerstva obrany. "Čelit propagandě IS bude vyžadovat především kreativitu - a experty plynně ovládající jazyk a dialekty, sofistikované kulturní znalosti a důvtip na sociálních sítích," doplňuje Heiman.

Nutná bude také spolupráce soukromého sektoru, která v některých ohledech již začala, přičemž Facebook a Twitter nyní odstraňují materiály IS a mažou navázané účty, poukazuje právník. Míní, že tyto technologické firmy však budou muset zajít dále a sdílet informace o účtech, z nichž se šíří propaganda organizace, zatímco americká vláda musí na oplátku poskytnout těmto firmám školení a výcvik, který jim umožní lépe hlídat nenávistné a nebezpečné zprávy.

Svět již zaplatil vysokou cenu  

Druhá strategie se musí zaměřit na schopnost IS provádět kybernetické útoky na internetovou infrastrukturu, konstatuje expert. Připomíná, že loni v červnu skupina sympatizující s IS zvaná Team System Dz napadla web ohijského guvernéra Johna Kasiche a nahrála na něj vzkaz: "Miluji Islámský stát...Budeš hnán k odpovědnosti, Trumpe, ty a všichni tví lidé, za každou kapku krve prolitou v muslimských zemích."   

V listopadu pak došlo k útoku na švédské rozhlasové stanice, kde údajně zněla píseň "Pro Alláha", kterou IS nabádá lidi, aby se k němu přidali, poukazuje Heiman. Dodává, že podle některých analytiků jsou tyto události jen jistou formou kybernetických graffiti a IS dle jejich názoru nemá kapacity, aby na internetu páchal větší paseku.

"Problematičnost tohoto pohledu spočívá v tom, že je riskantní posuzovat předchozí výkony jako ukazatel budoucích schopností," varuje právník. Zdůrazňuje, že IS nás chce zničit a svět již zaplatil vysokou cenu, když předpokládal, že jde o pouhou "teroristickou juniorku".   

Ačkoliv IS a jeho stoupenci možná nepředstavují tak sofistikovanou kybernetickou hrozbu jako KLDR či Rusko, získání schopnosti páchat kybernetickou destrukci vyžaduje nástroje, které je ve srovnání se zbraněmi hromadného ničení snadnější získat a naopak pro tajné služby těžší vystopovat, píše Heiman. Doplňuje, že pokud nepřítel usiluje o vaši porážku, musíte předpokládat, že získá prostředky, aby toho dosáhl.

Spojené státy musejí aktivně sledovat, identifikovat a mařit pokusy IS využívat kybernetické nástroje k páchání škod, apeluje expert. Vysvětluje, že dvě výše uvedené strategie řeší odlišné hrozby, vzájemně se posilují - rozkládání verbovacího propagandistického úsilí IS zablokuje přístup organizace k lidským zdrojům, financím a kybernetickým nástrojům, zatímco zamezování kybernetickým útokům IS omezí jeho atraktivitu pro možné sympatizanty. "Selhání každé z těchto strategií může být devastující," obává se právník.  

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roskosmos pogratuloval USA za úspěšný let Crew Dragon, diví se Trumpově…

31.05.2020 21:02 Ruská kosmická agentura Roskosmos pogratulovala Spojeným státům a soukromé americké společnosti…

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

USA zapíšou hnutí Antifa na seznam teroristů, oznámil Trump

31.05.2020 19:58 Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických…

Zakotvení potvrzeno! Loď Crew Dragon s posádkou poprvé přistála u ISS

31.05.2020 19:39 Aktualizováno Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon…

Související:

Právě se děje

Další zprávy