Největší soupeř USA už nejsou teroristé? Nová obranná strategie se zaměřuje nečekaným směrem

Americký ministr obrany James Mattis nedávno představil novou obrannou strategii Spojených států. Hlavním rysem dokumentu je přehodnocení některých dlouho platných tezí. Největším soupeřem USA již dle koncepce nejsou polovojenské teroristické buňky, ale regulérní státy. Rusko, Čína, Severní Korea, Írán. Vychází ale strategie z reálných základů? Jde o cestu správným směrem nebo jen o další v praxi nefungující ideu? Nad tím se zamýšlí analytici serveru Foreign Policy.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.

Během prezidentské kampaně Donalda Trumpa hrály otázky armády a národní obrany velmi důležitou roli. Trump se často obracel na armádu, sliboval, že vojsku navrátí prestiž, že mu navýší rozpočty, zdůrazňoval, jak si mužů a žen ve zbrani váží. Zdálo se, že vojáci na Trumpovy sliby slyší. Během republikánských primárek v Jižní Karolíně získal Trump nejvíce procent v oblastech okolo vojenských základen, kde žije velké množství vojáků a jejich rodin. Teď má Donald Trump za sebou první rok ve funkci vrchního velitele armády. Naplňuje zatím očekávání vojáků?

Analytici se vesměs shodují, že nová obranná strategie tak, jak jí představil Trumpův ministr obrany James Mattis, je ambiciózní dokument. Oceňují, že ministerstvo obrany dokázalo po mnoha letech jasně pojmenovat výzvy, před nimiž Spojené státy stojí. Mattisova koncepce dle odborníků vychází z reálných předpokladů a chápe, že svět se vyvíjí a Amerika musí na změny reagovat. A nejen to.

Z nového dokumentu plyne, že USA nemají být v pozici země, která na změny pouze reaguje, nýbrž mají světový vývoj určovat. Jde jistě o snahu vymezit se vůči předchozí administrativě Baracka Obamy, která se v mezinárodních otázkách zdála někdy být spíše ve vleku mezinárodních událostí. Ve strategickém dokumentu tak najdeme mimo jiné ambiciózní pasáže o tom, že „Amerika má předpoklady, více než jakýkoliv jiný národ, převzít strategickou iniciativu a soupeřit s našimi konkurenty v oblastech, kde má výhody a oni jsou naopak slabší“.

Potíží podobných strategií ale někdy bývá jejich proveditelnost. A zejména to, že chcete-li je uvádět do praxe, stojí to nemalé finanční prostředky. A to je dle odborníků i největší úskalí Mattisovy koncepce. Dokument totiž nevychází ze současných reálných armádních rozpočtů, ale spíše popisuje, jak by situace mohla vypadat, pokud dostane jeho rezort dostatek peněz. „Žádný vnější nepřítel nezpůsobil armádě Spojených států takové ztráty, jako škrty ve vojenských rozpočtech za posledních deset let“ nechal se slyšet Mattis.

Obecně lze ale říci, že nová strategie vychází z reálných základů. Je dostatečně konkrétní a jasná. Už Obamova administrativa chápala Rusko a Čínu jako soupeře. Až ta Trumpova to ale jasně napsala do bezpečnostní koncepce. Dokument navrhuje i reálná řešení. Je vidět, že James Mattis je armádní veterán, který zná potřeby rezortu tak říkajíc z první ruky. Koncepce může být samozřejmě ještě řádně zdemolována tvořivými zákonodárci během kongresového projednávání. Pokud se tak ale nestane, bude mít americká armáda solidní šanci, že po letech přešlapování se konečně vydá smysluplným směrem. 

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bílý dům chce opět odebrat akreditaci zpravodaji Acostovi, CNN hovoří o…

19.11.2018 16:50 Bílý dům se chystá odebrat akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi, který o ni počátkem…

Velká strategická chyba USA? Je nutná rychlá a rozhodná reakce, zní z…

19.11.2018 11:00 Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán se snaží "drze vylhat" z odpovědnosti za vraždu…

"Vypadněte ze země!" Město se vzbouřilo proti návalu uprchlíků

19.11.2018 10:02 Aktualizováno Několik stovek lidí demonstrovalo v neděli v mexickém městě Tijuana, které leží na hranicích s USA,…

Zvířata se začala chovat velmi podivně. Šíří se vzteklina?

19.11.2018 09:25 Zvířata nakažená vzteklinou nejsou žádná legrace. Virus vztekliny může napadnout centrální nervovou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama