Maduro si vydupal předčasné volby, venezuelská opozice zřejmě nemá šanci

Caracas - Venezuelské provládní ústavodárné shromáždění jednohlasně přijalo rozhodnutí uspořádat v zemi do konce dubna předčasné volby. Řádné volby se měly konat na konci tohoto roku.

Přidejte svůj názor

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.

Kandidovat v nich na dalších šest let hodlá i stávající socialistický prezident Nicolás Maduro. "Je to správné rozhodnutí. Imperialismus a pravice se plánovaly zmocnit ekonomiky," řekl Maduro shromážděnému davu svých podporovatelů v Caracasu.

Není jasné, jakého kandidáta proti Madurovi opoziční koalice postaví. Svého uchazeče o prezidentský úřad vybere koalice v primárkách, ale už jí nezbývá mnoho času.

Venezuelská opozice je oslabená a rozdělená, mnozí z možných Madurových vyzyvatelů jsou v exilu nebo ve vězení, připomněla BBC. Že prezidentův tábor prosadí volby předčasné, někteří pozorovatelé očekávali, uvedla agentura AFP. "Je logické, že se vláda k tomuto kroku rozhodla. Začátek letošního roku byl totiž z ekonomického hlediska velmi složitý a vláda navíc využila chvíle, kdy je opozice v rozkladu," řekl politolog Benigno Alarcón.

Země je už několik let v hluboké ekonomické krizi, ke které se přidala i krize humanitární. Oficiální měnou je bolívar, jehož hodnota prudce klesá. Loni činila inflace ve Venezuele asi 2600 procent, letos by se podle údajů parlamentu mohla vyšplhat až na 10.000 procent.

Madurova vláda současný parlament neuznává a od jeho vzniku v lednu 2016 blokuje jeho činnost. Loni vláda vytvořila své ústavodárné shromáždění, jehož cílem měla být nová ústava. Místo toho ale tento orgán funguje jako paralelní parlament a vydává zákony.

Termín voleb určí ústřední volební rada, kterou opozice obviňuje, že slouží vládě. Kritici z řad opozice i západní mocnosti pochybují, že režim umožní svobodné a spravedlivé hlasování. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že další Madurova kandidatura není podle něj dobrý nápad. Podle čtrnáctičlenného regionálního uskupení, jehož členy je například Kanada, Mexiko a Peru, nebudou volby za současných podmínek legitimní.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama