Trumpův velký obrat? Rusko je podle USA soupeř a bezpečnostní hrozba

Washington - Nová národní bezpečnostní strategie Donalda Trumpa je v mnoha ohledech revoluční. O tom, jak přijetí dokumentu ovlivní Ameriku i svět, píše server Foreign Policy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Vladimír Putin a Donald Trump
doporučujeme

Poté, co byl Donald Trump zvolen prezidentem, očekávala řada pozorovatelů zásadní změny v americké zahraniční politice. Očekávalo se větší uzavření Spojených států. Trump v kampani tvrdil, že chce navázat na politiku izolacionismu, kterou prosazovali republikáni v meziválečném období. Mnozí také tvrdili, že Trump sblíží Ameriku s Ruskem. Nyní se ale opět ukazuje, že předvolební rétorika a povolební realita jsou dvě různé věci.

Prvním důležitým faktem je skutečnost, že Trump nový strategický dokument představil a prezentoval sám. Tato zdánlivá maličkost vypovídá o mnohém. Trumpovi na dokumentu záleží. Je to totiž jeho koncepce, nejedná se o žádný teoretický elaborát vytvořený anonymním týmem specialistů. A to nebylo v minulosti vždy pravidlem. Lze tedy s o něco větší mírou pravděpodobnosti očekávat, že když Trumpovi tolik záleží i na samotné prezentaci dokumentu, bude jej v budoucnosti také dodržovat.

Důležitým prvkem oné bezpečnostní strategie je konkrétnost. Konkrétní věci jsou v ní pojmenovány jasně. Když koncepce vymezuje jednotlivé soupeře Spojených států, můžeme sice namítat, že pojem „terorističtí džihádisté“ je ještě poněkud vágní. Další aktéři a konkurenti už jsou ale pojmenováni přímo – Rusko, Čína, Írán, Severní Korea. A to už možná mnohé překvapí. Mnozí by ještě před rokem možná nevěřili, že to bude právě Trumpova administrativa, která Rusko jasně označí za amerického rivala. Ba co víc, Američané mluví o Rusku jako o bezpečnostní hrozbě a dokonce podnikají kroky k vyzbrojení ukrajinské armády.

K tomu, aby ale byla koncepce účinná a mohla být naplněna, bude muset Trump minimálně z části změnit přístup. Prezident bude muset ještě úžeji spolupracovat s americkou politickou reprezentací, diplomaty a úředníky. Jistě, Trump není takový neřízený solitér, jak se možná očekávalo.

Ukazuje, že se během působení v byznysu naučil naslouchat spolupracovníkům a respektovat své kolegy. Přesto má ale v této oblasti stále prostor ke zlepšení. Tak zásadní dokument jako je bezpečnostní strategie totiž neprosadí sám proti všem. Takovou sílu nemá ani prezident Spojených států.  

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump pošle 1500 amerických vojáků na Blízký východ

24.05.2019 19:36 Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné.…

Chlípný producent Weinstein dosáhl dohody o odškodnění údajných obětí

24.05.2019 15:05 Hollywoodský producent Harvey Weinstein dosáhl dohody s desítkami žen, které ho obvinily ze…

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama