Smrtonosná nemoc zasáhla Spojené státy a Kanadu. Jak může člověku ublížit?

Washington/Ottawa - Nemoc, která nyní zasáhla severoamerické území, se nazývá chronické chřadnutí jelenů. Ta způsobuje, že se jeleni pohybují jako zombie, někdy bývá choroba označována jako "nemoc chronického vyčerpání". Jak velkou oblast nemoc postihla? A jaké dopady má tato nákaza na lidi? O tom informoval bosenský deník Dnevni avaz.

Přidejte svůj názor

O mozku toho zatím moc nevíme. Muži jej ale mají větší

Zdroj uvádí, že chronické chřadnutí jelenů napadlo 22 států v rámci USA a 2 kanadská teritoria. Nemoc útočí na mozek, míchu a další tkáně, což vede postupně k dramatické ztrátě hmotnosti, špatné tělesné koordinace a dokonce k agresivitě. Nakažený následně umírá.

Zatím není známo, jestli je nemoc přenosná i na člověka, proto byla provedena celá řada testů, aby se vědci o nemoci dozvěděli více. Výzkumníkům se podařilo infikovat opici makak nakaženým masem. To vyvolává obavy z faktu, že nemoc může být přenosná i na lidi.

Chronické chřadnutí jelenů, nemoc z kategorie tzv. transmisivních spongiformních encefalopatií, se poprvé objevilo před 50 lety v americkém státě Colorado.

Onemocnět mohou jak divoká, tak chovná zvířata. Známá je nákaza především tím, jaké účinky na infikovaného má. Symptomy se však nemusejí objevit hned, někdy to trvá celé roky, než o sobě nemoc dá znát.

Neobvyklý název této nemoci je způsobena právě příznaky, které způsobuje. Jedním z nich je například nesmírně rychlý úbytek hmoty. Infikovaným zvířatům jsou zřetelně vidět žebra.

I když se dříve dlouho předpokládalo, že existuje "bariéra mezi druhy", díky níž se člověk nemůže nakazit, poslední zjištění ukazují, že je nebezpečí vetší, než se na první pohled zdálo. I proto byli před touto nemocí důkladně varování severoameričtí lovci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jeptišky vykrádaly školní fond, peníze pak roztočily v Las Vegas

11.12.2018 09:10 Dvě řádové sestry se ve Spojených státech přiznaly, že v uplynulých letech zpronevěřily ze školního…

Západní zahraniční politika je v koncích. Bere ji ještě vůbec někdo vážně?

11.12.2018 08:27 Komentář Petra Šulky – Na západní zahraniční politiku je skutečně smutné pokoukání. Kdysi tahoun…

Šest mrtvých po zřícení letadel USA u Japonska, armáda pátrání ukončila

11.12.2018 07:42 Americká armáda ukončila pátrání po pěti vojácích pohřešovaných po čtvrteční havárií dvou letounů…

Svoboda projevu dostává na frak? Vypukla epidemie dezinformací, zní z USA

11.12.2018 00:01 Svobodná a nespoutaná média byla dlouho trnem v oku autoritářským vládcům, ale ani George Orwell…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama