Smrtonosná nemoc zasáhla Spojené státy a Kanadu. Jak může člověku ublížit?

Washington/Ottawa - Nemoc, která nyní zasáhla severoamerické území, se nazývá chronické chřadnutí jelenů. Ta způsobuje, že se jeleni pohybují jako zombie, někdy bývá choroba označována jako "nemoc chronického vyčerpání". Jak velkou oblast nemoc postihla? A jaké dopady má tato nákaza na lidi? O tom informoval bosenský deník Dnevni avaz.

Přidejte svůj názor

O mozku toho zatím moc nevíme. Muži jej ale mají větší
doporučujeme

Zdroj uvádí, že chronické chřadnutí jelenů napadlo 22 států v rámci USA a 2 kanadská teritoria. Nemoc útočí na mozek, míchu a další tkáně, což vede postupně k dramatické ztrátě hmotnosti, špatné tělesné koordinace a dokonce k agresivitě. Nakažený následně umírá.

Zatím není známo, jestli je nemoc přenosná i na člověka, proto byla provedena celá řada testů, aby se vědci o nemoci dozvěděli více. Výzkumníkům se podařilo infikovat opici makak nakaženým masem. To vyvolává obavy z faktu, že nemoc může být přenosná i na lidi.

Chronické chřadnutí jelenů, nemoc z kategorie tzv. transmisivních spongiformních encefalopatií, se poprvé objevilo před 50 lety v americkém státě Colorado.

Onemocnět mohou jak divoká, tak chovná zvířata. Známá je nákaza především tím, jaké účinky na infikovaného má. Symptomy se však nemusejí objevit hned, někdy to trvá celé roky, než o sobě nemoc dá znát.

Neobvyklý název této nemoci je způsobena právě příznaky, které způsobuje. Jedním z nich je například nesmírně rychlý úbytek hmoty. Infikovaným zvířatům jsou zřetelně vidět žebra.

I když se dříve dlouho předpokládalo, že existuje "bariéra mezi druhy", díky níž se člověk nemůže nakazit, poslední zjištění ukazují, že je nebezpečí vetší, než se na první pohled zdálo. I proto byli před touto nemocí důkladně varování severoameričtí lovci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetí summit Trump-Kim? Mezi USA a KLDR se vedou zákulisní rozhovory

26.06.2019 10:04 Spojené státy vedou zákulisní hovory se Severní Koreou ohledně uspořádání třetího summitu mezi…

Vyšetřovatel Mueller bude vypovídat v Kongresu. Zavaří Trumpovi?

26.06.2019 07:36 Bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který dva roky objasňoval ruské vměšování do…

Američany stále víc lákají minidomečky, úřady a banky skřípou zuby

26.06.2019 07:19 Je to v této velké zemi malá revoluce: stále více Američanů se rozhoduje pro "tiny houses", tedy…

Exprezident Lula zůstává za mřížemi. Dohnala ho kauza Automyčka

26.06.2019 07:12 Nejvyšší soud Brazílie zamítl dvě žádosti bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silva (73) o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama