Trump chce řešit problém migrace kompromisem, demokraté poselství rozcupovali

Washington - Americký prezident Donald Trump chce prosazovat ochranu země před ilegální imigrací díky chystanému "spravedlivému kompromisu" s demokraty. Podle Trumpa nastal pro Ameriku "nový okamžik", vláda pod jeho vedením buduje "bezpečnou, silnou a hrdou" zemi. Demokraté jeho projev zkritizovali.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Trump v poselství o stavu unie připomněl, že na jihu země vybuduje "velkou zeď", která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin. Boj s nelegální migrací podle prezidenta pomůže i ke zvládnutí drogové epidemie, která USA postihla.

Trump své první poselství z velké části postavil na rekapitulaci úspěchů, které si připisuje v prvním roce svého úřadování v Bílém domě. Hovořil o výjimečně dobré kondici americké ekonomiky, o daňové reformě, která podle prezidenta prospěla milionům Američanů, nebo o zrušení jádra "katastrofální" zdravotní reformy svého předchůdce Baracka Obamy.

Demokratický poslanec Joe Kennedy (37), který je jako vnuk někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho nositelem politického dědictví slavné rodiny, by Američané měli odmítnout "vypjaté stranictví a chaos" Trumpovy éry. "Surovci" prý mohou zasadit úder a zabodovat, ale nikdy nedosáhnou síly a velikosti ducha lidí sjednocených k obraně své budoucnosti.

Vláda podle Kennedyho neútočí jen na zákony, které Američany chrání, ale útočí na samotnou myšlenku, že Američané za ochranu stojí. Demokraté naopak slibují lepší osud všem, "kdo tuto zemi mají za vlastní".

Svěřit Kennedymu čestný úkol reagovat na poselství hlavy státu mnozí demokraté považují za neuváženost, napsala agentura AP. Politický nováček byl do Sněmovny reprezentantů zvolen teprve v roce 2012, předtím působil jako okresní prokurátor ve státě Massachusetts.

Na Trumpův projev rozhořčeně reagovali i další demokratičtí zastupitelé. Bývalý prezidentský kandidát Bernie Sanders prezidentovi vyčetl, že v poselství opominul problém klimatických změn, nerovnoměrné rozdělení národního bohatství nebo otázky sociálního zabezpečení. Sandersovi prý v kongresovém sále dalo práci, aby se při projevu "nesmál nahlas".

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanista Trump? Historik promluvil o pravých důvodech zastavení útoku na…

25.06.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump je bytostný lhář, ale některé z jeho lží jsou závažnější než jiné,…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

Mexiko má nahnáno z Trumpa. Přitvrdilo vůči uprchlíkům, nasazena je i…

24.06.2019 21:11 Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické…

Trump vyhlásil nové sankce proti Íránu, míří i na Chameneího

24.06.2019 19:34 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových, údajně tvrdých sankcí proti Íránu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama