Madura svrhne vojenský převrat? Mohl by odjet na Kubu, soudí Tillerson

Austin - Šéf diplomacie USA Rex Tillerson se chystá na návštěvu pěti latinskoamerických zemí. Ještě před svým odjezdem prohlásil, že by venezuelská armáda mohla svrhnout socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

Nicolás Maduro, venezuelský politik, který se 8. března 2013 stal prozatímním prezidentem země.
doporučujeme

Podle Tillersona ve Venezuele nastane změna, Spojené státy si však přejí, aby byla nenásilná, a k převratu nevybízí. "V historii Venezuely a dalších latinskoamerických zemí se často stává, že armáda nastolí změnu, a to v případě, že situace je velmi špatná a vedení země už nedokáže lidu sloužit," řekl ve čtvrtek Tillerson na Texaské univerzitě.

"Maduro by měl dodržovat ústavu," zdůraznil americký ministr zahraničí a dodal, že pokud to pro venezuelského prezidenta bude příliš náročné, tak "určitě má přátele na Kubě, kteří by mu mohli darovat hezkou haciendu na pláži".

Maduro čelí kritice nejen z USA ale i z EU či okolních latinskoamerických zemí, které Madurův režim mnohdy označují za diktaturu. Prezident země stižené hladem a ekonomickou krizí šíří teorii, podle níž spiknutí vedené Američany usiluje o jeho svržení. Koncem roku například Caracas vyhostil brazilského velvyslance.

Madurovými lidmi ovládané Ústavodárné shromáždění nedávno rozhodlo o vypsání prezidentských voleb na duben. Vláda tak obešla demokraticky zvolený parlament, kde má většinu opozice. Nejvyšší soud poté ve čtvrtek 25. ledna zamezil opoziční koalici, aby do voleb postavila společného kandidáta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o…

07.07.2020 13:50 Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly…

Brazilský prezident Bolsonaro podstoupil test, podle médií má symptomy…

07.07.2020 13:18 Aktualizováno V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem dalších 20.229 lidí, 620 jich po…

Vandalové v USA zničili sochu černošského buditele Douglasse, bojoval za…

07.07.2020 08:24 Vandalové v americkém státě New York svrhli sochu černošského buditele 19. století Fredericka…

Zahraniční studenti musí opustit USA, pokud bude na podzim výuka jen online

07.07.2020 08:06 Zahraniční studenti budou muset opustit Spojené státy, pokud se na podzim výuka na jejich školách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy