Jak vznikl Islámský stát? Vězeň z Guantánama promluvil

NÁZOR - Před 16 lety Moazzama Begga unesli agenti pákistánské zpravodajské služby ISI ve spolupráci s americkou CIA. Brit pákistánského původu, který momentálně řídí organizaci CAGE pomáhající osobám neoprávněně postiženým během války s terorismem, v komentáři pro server The Independent vzpomíná, jak na něj mířili zbraněmi před jeho rodinou a následně byl vzat na mučivou odyseu skrz tajné věznici až nakonec skončil na americké základně Guantánamo.

guantanamo, u.s. base

Ne důkazy, ale peníze

Počátkem února americká vláda deklarovala, že hodlá zastavit veškeré finance pro pákistánskou bezpečnost, jelikož ta údajně nedostatečně bojuje s terorismem, připomíná Begg. Tvrdí, že ve skutečnosti se v Pákistánu nacházejí americké vojenské základny a operativci CIA, přičemž země po dlouhé dekády v regionu energicky prosazuje především americkou politiku.

"Byl jsem předán do amerického vojenského zajetí, což odporovalo pákistánským zákonům o extradici, nikoliv na základě jakéhokoliv důkazu, ale kvůli finanční odměně - stejně jako stovky další, z nichž většina skončila na Guantánamu," pokračuje bývalý vězeň. Jako důkaz, že Pákistán rozhodně nebojuje s terorismem na oko, poukazuje na tisíce zabitých Pákistánců a velké části země, které vedení  Spojenými státy prosazované války proti terorismu destabilizovalo.

Pákistán podle názoru ředitele CAGE prodal svou duši Americe. Sám Begg odkazuje na svůj dobře zdokumentovaný případ, kdy byl propuštěn po třech letech zadržování bez obvinění či soudu, což však neplatilo pro stovky dalších muslimských vězňů z více než 40 států, přičemž 41 z původních 779 vězňů na Guantánamu zůstává i po 16 letech.

Krátce poté, co byl Begg propuštěn, se přidal k organizaci CAGE, aby bojoval proti krutostem, které prožil a viděl a pomohl tuto praxi ukončit. Zpráva, že americký prezident Trump nedávno podepsal exekutivní výnos, který má udržet věznici Guantánamo otevřenou, ho nepřekvapila, jelikož ji považuje za typickou pro Trumpa a jeho administrativu.

"Je to však postoj veřejnosti, který vznáší otázky. Podobně jako v případě mnoha pohledů na Guantánamo, Spojené státy se zdají rozděleny - pohybující mezi zcela odlišnými pohledy svou prezidentů," pokračuje někdejší vězeň. Konstatuje, že mnoho lidí si myslí, že Guantánamo bylo uzavřeno v roce 2009, kdy nastoupil prezident Obama a podepsal exekutivní příkaz k uzavření věznice do jednoho roku, a zůstává smutnou skutečností, že mnoho Američanů se příliš nestará o negativní dopady, které má Guantánamo na americkou pověst.

Zločin zůstane zločinem

Během své volební kampaně Trump prohlásil, že Guantánamo "napěchuje" vězni a obnoví středověké mučící techniky, waterboarding a "mnoho dalších", připomíná Begg. Poukazuje, že loni pak šéf Bílého domu přemítal o znovuotevření mučíren CIA a vyvolal vekou kontroverzi, když přiznal víru v účinnost mučení.

Trump prohlásil, že jedním z důsledků propouštění vězňů z Guantánama jsou "nebezpeční recidivisté", například vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí, podotýká aktivista. Zdůrazňuje, že samozvaný chalífa pochopitelně na Guantánamu vězněn nebyl, byť představuje důsledkem "guantanamizace" iráckých věznic, především notoricky známé Camp Bucca, během americké okupace.

USA zaútočily na Irák na základě mučením získaného lživého svědectví Ibn al-Sejcha al-Libího, údajného člena al-Káidy, který "přiznal", že teroristická organizace spolupracovala se Saddámem Husajnem na vývoji chemických zbraní, uvádí Begg. Podotýká, že tato informace byla ve Spojených státech a Radě bezpečnosti OSN v roce 2003 prezentována jako "důvěryhodná" a stala se klíčovým ospravedlněním invaze, avšak nyní je obecně uznávána skutečnost, že al-Káida se do Iráku dostala jen díky americké okupaci země, kde se žádné chemické zbraně nenacházely.

"Byla to právě americká věznice Camp Bucca, z níž nakonec vzešlo nejvíce vůdců IS s obnovenou nenávistí vůči zemi, která páchala zvěrstva v Abú Ghrajb i jinde," deklaruje propuštěný vězeň. Odkazuje přitom na prohlášení prezidenta Obamy z roku 2015, že IS je nechtěným důsledkem americké invaze.

Donald Trump naznačuje, že noví vězni zadržení během konfliktu v Iráku a Sýrii mají být posláni na Guantánamo, připomíná Begg. Varuje, že pokud se tak stane, čas se posune o 16 let zpět a lze očekávat další západní občany oděné v oranžových kombinézách před popravou, obdobně jako v případě IS a dalších organizací.

Je to Obamova neschopnost dostát svému slibu uzavřít Guantánamu a stíhat ty, kteří se na něm podíleli, za závažné porušování lidských práv, co umožňuje Trumpovi otevřeně podporovat válečné zločiny, tvrdí aktivista. Deklaruje, že mučení a věznění bez soudu ve skutečnosti zůstává zločinem nejhoršího druhu, bez ohledu na to, zda ho obhajuje americký prezident.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Související:

Právě se děje

reklama