Američané budou mít nové rakety. S Rusy lze jednat jedině silou, říká generál

Američané se obávají ruských raket a připravují vlastní odpověď. Pentagon touží po zařízení, které by mělo Rusy donutit vrátit se za jednací stůl. Nespustí se ale jen další závody ve zbrojení? O tom píše web DefenseOne.

Přidejte svůj názor

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Armáda Spojených států potřebuje posílit. Alespoň tak to stojí v nových strategických dokumentech, které Američané uveřejnili v poslední době. Dle vojenských expertů potřebuje americká armáda zejména jednu důležitou věc – zařízení, které bude schopno odpalovat rakety středního dosahu ze země. Zřejmě by se mělo jednat o speciálně upravené těžké nákladní automobily, na nichž bude zařízení umístěno. Rusové totiž podobnými zařízeními disponují a Američané se tak cítí v nevýhodě.

Podle představitelů americké armády Rusové tím, že taková zařízení vlastní, porušují mezinárodní dohody o odzbrojení. Američané jsou si vědomi, že teď je budou muset porušit i oni. Záměr získat zbraňové systémy tohoto typu dávají někteří američtí politici najevo již delší dobu. Například vlivný republikánský kongresman Tim Cotton říká, že by Rusové měli „pocítit důsledky porušování dohod.“.


Američtí představitelé se obávají, že pokud by jejich armáda nově nevybudovala dostatečný počet zmíněných zařízení, mohli by Rusové nabýt dojem, že mohou proti USA a jejich spojencům použít sílu, aniž by jim za to hrozila adekvátní odveta. V podobném duchu se nedávno mimo jiné vyjádřil i prezident Donald Trump. Ten Rusku pohrozil tvrdou odvetou pro případ, že by Rusové chtěli použít jaderné zbraně proti evropským státům.

„Výstavba nových raketových zařízení má zvýšit důvěryhodnost našich záruk vůči Evropě.“ nechal se slyšet americký generál Greg Weaver. K dalším závodům ve zbrojení ale podle něj výstavba zařízení nepovede. „Jakmile budou Rusové plnit dohody, počet zařízení můžeme omezit.“ řekl Weaver. „Jedinou možností, jak ale přivést Rusy zpátky k jednacímu stolu, je v tuto chvíli právě výroba oněch zařízení.“ dodal generál.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Assange tříští Ameriku. Porušil vlastně zákony?

24.05.2019 10:44 V debatě o nových obviněních australského zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange hraje…

Vláda bude dražit luxusní auta zabavená zločincům. Za desítky milionů

24.05.2019 10:44 Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a…

Zemětřesení v Americe: Kryje vláda brutální smrt dětí v táborech?

24.05.2019 10:37 Aktualizováno 10letá holčička zemřela minulý rok, zatímco byla zadržována federálními úřady. Ty to zveřejnily až…

Facebook zavede příští rok vlastní kryptoměnu

24.05.2019 10:07 Provozovatel sociální sítě Facebook dokončuje plány na vytvoření vlastní kryptoměny. Do prvního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama