Američané budou mít nové rakety. S Rusy lze jednat jedině silou, říká generál

Američané se obávají ruských raket a připravují vlastní odpověď. Pentagon touží po zařízení, které by mělo Rusy donutit vrátit se za jednací stůl. Nespustí se ale jen další závody ve zbrojení? O tom píše web DefenseOne.

Přidejte svůj názor

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Armáda Spojených států potřebuje posílit. Alespoň tak to stojí v nových strategických dokumentech, které Američané uveřejnili v poslední době. Dle vojenských expertů potřebuje americká armáda zejména jednu důležitou věc – zařízení, které bude schopno odpalovat rakety středního dosahu ze země. Zřejmě by se mělo jednat o speciálně upravené těžké nákladní automobily, na nichž bude zařízení umístěno. Rusové totiž podobnými zařízeními disponují a Američané se tak cítí v nevýhodě.

Podle představitelů americké armády Rusové tím, že taková zařízení vlastní, porušují mezinárodní dohody o odzbrojení. Američané jsou si vědomi, že teď je budou muset porušit i oni. Záměr získat zbraňové systémy tohoto typu dávají někteří američtí politici najevo již delší dobu. Například vlivný republikánský kongresman Tim Cotton říká, že by Rusové měli „pocítit důsledky porušování dohod.“.


Američtí představitelé se obávají, že pokud by jejich armáda nově nevybudovala dostatečný počet zmíněných zařízení, mohli by Rusové nabýt dojem, že mohou proti USA a jejich spojencům použít sílu, aniž by jim za to hrozila adekvátní odveta. V podobném duchu se nedávno mimo jiné vyjádřil i prezident Donald Trump. Ten Rusku pohrozil tvrdou odvetou pro případ, že by Rusové chtěli použít jaderné zbraně proti evropským státům.

„Výstavba nových raketových zařízení má zvýšit důvěryhodnost našich záruk vůči Evropě.“ nechal se slyšet americký generál Greg Weaver. K dalším závodům ve zbrojení ale podle něj výstavba zařízení nepovede. „Jakmile budou Rusové plnit dohody, počet zařízení můžeme omezit.“ řekl Weaver. „Jedinou možností, jak ale přivést Rusy zpátky k jednacímu stolu, je v tuto chvíli právě výroba oněch zařízení.“ dodal generál.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roskosmos pogratuloval USA za úspěšný let Crew Dragon, diví se Trumpově…

31.05.2020 21:02 Ruská kosmická agentura Roskosmos pogratulovala Spojeným státům a soukromé americké společnosti…

"Nemohu dýchat." Protesty kvůli smrti černocha Floyda se šíří z USA do…

31.05.2020 20:28 Aktualizováno Smrt amerického černocha George Floyda při zásahu minneapoliské policie vyvolala vlnu protestů…

USA zapíšou hnutí Antifa na seznam teroristů, oznámil Trump

31.05.2020 19:58 Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických…

Zakotvení potvrzeno! Loď Crew Dragon s posádkou poprvé přistála u ISS

31.05.2020 19:39 Aktualizováno Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon…

Související:

Právě se děje

Další zprávy