Bezohledný kyberútok Ruska? S obviněním přišly po Británii i USA, hrozí odvetou

Washington/Moskva - Virus přezdívaný NotPetya loni v červnu ochromil části ukrajinské infrastruktury a zasáhl počítače na celém světě. Strůjcem velkého kyberútoku je Rusko, tvrdí po Velké Británii také Spojené státy.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Práce s PC, ilustrační fotografie

"Kybernetický útok, který v červnu 2017 spustila ruská armáda, zasáhl celý svět a způsobil škodu v řádu miliard dolarů v Evropě, Asii, v Severní i Jižní Americe", uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

"Byl součástí neustávající snahy Kremlu destabilizovat Ukrajinu a jasně demonstruje, že Rusko je do probíhajícího konfliktu (na východě Ukrajiny) zapojeno," dodala. "Tento bezohledný kybernetický útok bude mít mezinárodní důsledky," uzavřela bez upřesnění, o jaké důsledky půjde.

Británie ve čtvrtek se stejným obviněním Spojené státy předstihla. Washington chtěl své prohlášení synchronizovat s Londýnem, ale tento plán pozdržela střelba ve střední škole v americkém městě Parkland na Floridě.

První zprávy o útocích přišly loni v červnu z Ruska a Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit. Terčem se stala řada podniků a institucí po celém světě. Vir narušil provoz řady továren, úřadů i logistických center, například přístavů v Amsterodamu či Bombaji. Podle dřívějšího vyjádření antivirové společnosti Eset bylo Česko devátým nejvíce postiženým státem.

Nemálo odborníků na bezpečnost působících v soukromém sektoru za viníka označilo Rusko už před několika měsíci, připomněla agentura Reuters.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soudce v Texasu označil Obamacare za neústavní. Trump jásá, demokraté…

15.12.2018 10:16 Federální soudce v Texasu rozhodl, že americký systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta…

Trump vybral nového "dveřníka". Personálním šéfem Bílého domu bude…

15.12.2018 09:41 Aktualizováno Novým personálním šéfem Bílého domu se stane nynější ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick…

Kati téměř bez práce: Počet trestů smrti v USA se blíží historickému minimu

15.12.2018 07:46 Tři americké státy letos po dlouhé pauze obnovily popravy vězňů odsouzených k hrdelnímu trestu,…

V letadle našli otřesnou věc. Stroj se musel v půlce letu obrátit zpět na…

14.12.2018 15:49 Ve Spojených státech zapomněli v letadle lidské srdce. Posádka si nákladu všimla až v polovině letu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama