Američtí vojáci pod náporem lží, armáda zvažuje jak se bránit

Washington – S rozvojem hybridní války a informačního boje se stále častějším nástrojem pro jeho vedení stávají všemožné dezinformace, manipulativní zprávy i očividné lži. Nejedna západní společnost si láme hlavu s tím, jak jim čelit. Svojí cestu teď představila i americká armáda. O záležitosti píše odborný server DefenseOne.com.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Dezinformační weby jsou fenomén současnosti
doporučujeme

Vlivu manipulačních dezinformací dnes musí čelit každý uživatel internetu, nevyjímaje vojáky, civilní zaměstnance armády a jejich rodiny. A právě ti se, zdá se, stali novým cílem těch, jež podobné informace internetem šíří.

Do jisté míry to totiž souvisí se změnou vzorce, podle kterého útočníci svoje dezinformace cílí. Vojáci jsou totiž specifická, pro chod státu velice důležitá skupina. A proto se na ně tvůrci lživých kampaní zaměřují.

Jako příklad může sloužit třeba příběh z dubna 2014. Tehdy internetový svět obletěla senzační zpráva o tom, kterak ruský letoun v Černém moři za pomoci pokročilé elektroniky vyřadil přístroje na americké lodi Donald Cook.

Článek informoval o šokovaných amerických námořnících, kteří po hrůzném zážitku hromadně podali žádost o odchod do civilu. Zpráva pronikla i do mainstreamových médií, lhostejno, že byla vylhaná. A právě tato dezinformace svým zacílením jasně mířila na znejistění vojáků a jejich rodin.

Americká armáda má již i konkrétní plány, jak své vojáky před vlivem dezinformací chránit. Cestou nejsou represe, blokování stránek nebo omezování internetu. Taková opatření by šla jednak proti hodnotám americké společnosti, zároveň navíc nejsou efektivní. Klíčem je podle expertů vzdělání. Pokud se uživatel internetu naučí informace ověřovat, bude umět pracovat se zdroji a naučí se myslet dostatečně kriticky, dokáže si zprávy sám vyhodnotit.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa už netáhne? Uprchlíci si našli nový cíl

17.06.2019 22:20 Aktualizováno K americkým hranicím se stahují především migranti z Jižní Ameriky. Nyní se však musí hraniční…

Trump chce trvale odebrat finanční pomoc Salvadoru, Guatemale a Hondurasu

17.06.2019 21:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chce trvale odejmout Salvadoru, Guatemale a…

USA nabourávají energetický systém Ruska? Kyberválka je možná, připustila…

17.06.2019 13:54 Aktualizováno Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy dnes v reakci na zprávy o…

Trump je vzteky bez sebe. Na veřejnost se dostaly nepříjemné volební…

17.06.2019 12:26 Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa přerušil spolupráci s třemi společnostmi pro průzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama