Proč podporujeme Ukrajinu? Americký server pokládá zásadní otázky

Washington - Na začátku března schválilo americké ministerstvo zahraničí prodej více než dvou stovek protitankových raket Javelin Ukrajině. Američtí politici, zejména z řad republikánů, se netajili spokojeností s tímto krokem. Ne všichni v USA s tímto krokem ale souhlasí.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ukrajinští vojáci dostanou americké zbraně
doporučujeme

Republikánská kongresmanka z Iowy Joni Ernstová tehdy prohlásila, že „se jedná o důkaz, že USA berou vážně ochranu svých národních zájmů“ a že „zbraně pomohou Ukrajincům zatlačit zpět vzrůstající ruskou agresi“.

Web National Interest (v překladu Národní zájem), jež vyznává ideologii pragmatické a realistické zahraniční politiky, ale s podporou Ukrajiny nesouhlasí. Podle něj takové kroky nejsou ve státním zájmu USA. Autoři ze zmíněného webu poukazují na to, že Ukrajina navíc ani formálně není americkým spojencem.

Tvrdí, že pokud by měly USA a Ukrajina spojenectví uzavřít, muselo by být výhodné pro obě strany. A podle jejich názoru tomu tak není. Protože zatímco z případného spojenectví by Ukrajina profitovala (získala by silné bezpečnostní záruky), Spojené státy by nesly veškerá rizika (zhoršení vztahů s Ruskem), aniž by jim taková aliance přinášela jakékoliv benefity.

Dodávka zbraní navíc dle názoru serveru Ukrajině stejně nepomůže. Dvě stovky zbraní prý nebudou mít v případném konfliktu kýžený efekt. Naopak prý ony dodávky mohou způsobit, že se proruští separatisté na východě země ještě více zatvrdí a ruská propaganda bude mít konkrétní příklady, na nichž bude moci demonstrovat nepřátelský postup USA vůči Rusku.

Autor článku Daniel L. Davis také dává konkrétní příklad, na němž demonstruje, že zbraňové dodávky na Ukrajinu jsou spíše politickým gestem, než že by mohly reálně zvrátit vývoj konfliktu na ukrajinskou stranu. Jako voják totiž v roce 1991 sloužil během konfliktu v Perském zálivu. Uvádí, že jeho jednotka vystřílela téměř stovku Javelinů, čili polovinu celkových dodávek pro Ukrajinu, za méně než 6 hodin.

Tvrdí proto, že taková dodávka v žádném případě nedokáže „zatlačit zpět ruskou agresi“, ale že může naopak stačit k tomu, aby Rusové navýšili své vojenské kapacity na východní Ukrajině a tím celý konflikt ještě více eskalovali. To může roztočit nekonečnou spirálu dalších ruských agresí na Ukrajině a dalších amerických protireakcí.

 Podle Davise je dobře, že se Američané zapojují do řešení konfliktu, že stojí za svými hodnotami a že dávají jasně najevo své postoje. Ke zbraňovým dodávkám by se podle něj ale mělo sáhnout jedině v momentě, kdy jsou ohroženy bytostné národní zájmy USA. Dodávky Javelinů na Ukrajinu podle něj ale způsobí jen další eskalaci konfliktu. 

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lynč je nově federální zločin, schválili to američtí zákonodárci

27.02.2020 18:04 Americká Sněmovna reprezentantů ve středu drtivou většinou schválila zákon, který prohlašuje…

USA vyzvaly Rusko, aby našlo organizátory vraždy Němcova

27.02.2020 16:48 Velvyslanectví Spojených států v Moskvě dnes vyzvalo Rusko, aby našlo lidi, kteří organizovali…

Střelba v Milwaukee: Střelec v pivovaru zabil pět lidí a sebe

27.02.2020 06:25 Aktualizováno Jeden ze zaměstnanců pivovaru Molson Coors v americkém Milwaukee ve státě Wisconsin ve výrobním…

Obří výletní loď v Karibiku hledá kvůli strachu z koronaviru přístav

26.02.2020 23:14 Obří výletní loď MSC Meraviglia, která je s více než 4500 pasažéry na okružní plavbě Karibikem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama