Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil pronést

Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho, který pětatřicátý americký prezident nikdy nepronesl. Měl ho připravený na 22. listopad 1963, což je den, kdy byl zavražděn.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

John Fitzgerald Kennedy
doporučujeme

Kopie napsaného Kennedyho projevu, který má 2590 slov, se dochovala a byla předána tehdejšímu viceprezidentovi Lyndonovi Johnsonovi, který se stal prezidentem po Kennedyho smrti.

Ozvučení se ujala skotská audiotechnická společnost CereProc a irská agentura Rothco. Analyzovaly 831 pronesených Kennedyho projevů a poselství a z nich vyčlenily 116.777 zvukových jednotek. Hlavní inženýr v CereProc Chris Pidcock vysvětlil, že angličtina má 40 až 45 hlásek a s jejich pomocí se dá vygenerovat jakékoli anglické slovo.

Velkou pozornost zvukaři věnovali výšce tónů a energii Kennedyho výslovnosti, aby získali co nejvěrohodnější zvukovou podobu jeho slov.

Kennedy chtěl v Texasu hovořit o síle Ameriky a její bezpečnosti. "Sílu ani bezpečnost tohoto národa není lehké získat a nelze je ani rychle a jednoduše vysvětlit. Drtivá jaderná síla nedokáže zastavit gerilovou válku. Někdejší spojenecké pakty nemohou zabránit vnitřnímu převratu. Vystavování materiální hojnosti nepřekryje rozčarování diplomatů vystavených diskriminaci. A k tomu navíc, slova někdy nedostačují," řekl Kennedy.

"Spojené státy jsou mírumilovná země. Tam, kde je naše síla a odhodlání zřejmé, stačí slovy vyjádřit přesvědčení, nikoli bojechtivost. Budeme-li silní, bude naše síla hovořit sama za sebe. Budeme-li slabí, slova nám stačit nebudou," sděluje Kennedy 55 let po své smrti.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazonie v plamenech, dým zahalil Sao Paulo. Bolsonaro katastrofu zlehčuje

21.08.2019 15:05 Počet lesních požárů v Brazílii letos dosáhl rekordu a proti stejnému období loňského roku se…

Trump trucuje? Zrušil cestu do Dánska, které odmítá USA prodat Grónsko

21.08.2019 10:53 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku…

Partnerka Borise Johnsona je na černé listině USA, nedostala vízum. Proč?

21.08.2019 10:33 Přítelkyně nového britského premiéra Borise Johnsona Carrie Symondsová nedostala vízum do Spojených…

Trump hlásá antisemitismus? Jeho nejnovější výrok vyvolal lavinu kritiky

21.08.2019 09:46 Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí židé, kteří hlasují pro demokratickou stranu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama