Aféra Cambridge Analytica bobtná. Má ji na stole vyšetřovatel FBI Mueller

Washington - O skandál kolem facebooku a britské analytické firmy Cambridge Analytica se už zajímá i Robert Mueller, zvláštní vyšetřovatel FBI v takzvané ruské kauze. Podle televize ABC se snaží zjistit, jaké byly vztahy mezi britskou společností a republikánským Národním výborem, nejvyšším administrativním orgánem Trumpovy strany.

Přidejte svůj názor

Robert Mueller (exšéf FBI)
doporučujeme

Kontakt s pracovníky Cambridge Analytica navázal v červnu 2016 pracovník Trumpova štábu Brad Parscale, jehož firmě londýnská společnost nabídla své služby. Tři zaměstnanci Cambridge Analytica pak přesídlili do texaského San Antonia, kde se jejich počet do srpna zvýšil na třináct.

Skupina vedená expertem Mattem Oczkowským se rozdělila na tři týmy, které se zabývaly zpracováním dat, výzkumem a marketingem. V září se Parscale přemístil spolu s jedním pracovníkem firmy Cambridge Analytica do newyorské Trump Tower.

Informace o voličích se zpracovávala v rámci takzvaného projektu Alamo, na němž se podíleli členové republikánského Národního výboru, lidé z Trumpova volebního štábu, zaměstnanci firmy Brada Parscalea a společnost Cambridge Analytica, uvádí ABC.

Muellerův tým se podle americké televize zajímá o to, jak byla data shromažďována a využita a jak byl výsledek jejich zpracování zacílen na státy kriticky důležité ve volebním procesu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exprezident Jimmy Carter podstoupí operaci hlavy. Modleme se, vyzývá…

12.11.2019 10:59 Bývalý americký prezident Jimmy Carter byl přijat do fakultní nemocnice Emory v Atlantě, kde má…

Chození "nahoře bez"? Američanka vyhrála spor, dostane tučné odškodnění

12.11.2019 10:14 Dvacetiletá americká studentka Effie Krokosová, která se ve státě Colorado dostala do problémů s…

"Chcete boj? Máte ho mít!" Maduro obvinil USA, že řídily puč v Bolívii

12.11.2019 10:02 Autoritářský prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené státy, že "financovaly a řídily puč…

Rusko ostrouhalo. Izrael vydal hackera Burkova do USA

12.11.2019 09:30 Aktualizováno Izraelské úřady vydaly v pondělí Spojeným státům Rusa Alexeje Burkova, který byl v roce 2015…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama