Necivilizované Rusko? Ryan ocenil vyhoštění diplomatů, v ČR chce mluvit o Nikulinovi

Praha - Šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je momentálně na návštěvě Česka, řekl, že americký prezident Donald Trump udělal dobře, když rozhodl o vyhoštění desítek ruských diplomatů v reakci na případ otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala v Británii.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Paul Ryan (Kongres USA)
doporučujeme

Už 17 států se rozhodlo kvůli Skripalovi, jehož otravu Londýn připisuje Rusku, vyhostit ruské diplomaty. V případě USA jde o 60 osob, zavřen bude také ruský konzulát v Seattlu. "Bylo to správné. Je to projev solidarity s našimi spojenci v Británii. Je fantastické, že ostatní evropské státy včetně České republiky se také připojily. Bylo to naprosto vhodné," řekl Ryan v rozhovoru s Rádiem Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Skripal a jeho dcera byli 4. března nalezeni v bezvědomí v Salisbury. Podle Británie byli vystaveni nervové bojové látce typu novičok. Kreml popírá, že látka pocházela z Ruska, naopak tvrdí, že zdrojem mohla být sama Británie, USA a další země, mezi nimi i ČR.

Ryan míní, že důkazy jsou zřejmé. "Britové případ vysvětlili jasně. Dělá to Rusko a i my si myslíme, že to udělalo Rusko. To nelze tolerovat, to civilizované státy nedělají," řekl Ryan.

Dodal, že při svých schůzkách v Praze hodlá hovořit i o případu Rusa Jevgenije Nikulina, zadrženého v ČR v roce 2016 na základě amerického zatykače. USA usilují o jeho vydání, protože ho viní z hackerských útoků mimo jiné i na sociální síť LinkedIn. O jeho vydání má zájem i Rusko, a to kvůli internetové krádeži. Konečné rozhodnutí je na ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi, který v únoru řekl, že prezident Miloš Zeman žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska, nikoli do USA. "Samozřejmě, že o této věci budu mluvit. Pro naši vládu je to důležité jednoduše proto, že respektujeme zákon. Důvěřujeme tomu, že zákon dodrží také ČR," řekl Ryan.

K protiruským sankcím řekl, že je pro jejich zpřísnění, a obvinil Moskvu z "šíření chaosu a podrývání demokracie" v USA i jinde. "Západní demokracie by to neměly a nemohou tolerovat," zdůraznil Ryan.

V rozhovoru se zmínil také o vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby, které vede v USA Robert Mueller. Ryan prý byl "ujištěn", že se nechystá Muellerovo odvolání.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Další čtyři roky! křičeli…

19.06.2019 03:47 Šéf Bílého domu Donald Trump dnes na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že…

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama