Odhalil Zeman tajenou pravdu? Ryan skončí, myslí si republikáni. Důvodem má být vnitropolitický boj

Washington - Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických a třetí nejvýše postavený politik USA, Paul Ryan, byl před týdnem v Praze na soukromé návštěvě, při které přednesl řeč v Poslanecké sněmovně. Podle skeptických hlasů účelem jeho cesty byla dohlédnutí na to, že údajný ruský hacker Serger Nikulin bude vydán do USA. Prezident Miloš Zeman vyslovil podezření, že hacker bude použit ve vnitrostranické válce proti Trumpovi. Podle serveru The Vox se mezi republikány množí zprávy, že Ryan se chystá skončit – a důvody má být vnitrostranická situace.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Třetí nejmocnější muž USA Paul Ryan v Praze
doporučujeme

Zeman na své první zahraniční cestě na Slovensku naznačil, že Ryan měl vyjevit své nepřátelství vůči Trumpovi při jeho zvolení, kdy si měl vzít symbolicky černou kravatu. Fotky ale ukazují, že si Ryan vzal modrou kravatu. Zeman zřejmě vycházel z toho, že Ryan gratuloval Trumpovi v „black tie“, což může být přeloženo jako „černá kravata“, znamená to ale jistý „dress code“ – smoking.

Dokázal však Zeman skutečně prohlédnout do tajů americké vnitřní politiky? Ačkoliv Trump zesílil dlouhodobý rozkol uvnitř republikánské strany, nedá se v případě Ryana hovořit o jakémsi vůdci „vzpoury“ mající za cíl sesazení Trumpa. Ryan je profesionální politik, který si uvědomuje sílu, kterou republikánský prezident poskytuje celé republikánské straně.

Ačkoliv původně kritizoval Trumpovy rasistické narážky, postupně se omezil na více neutrální konstatování, že se jedná o „nešťastné“ a „ničemu nepomáhající“ poznámky. Obhajoval též Trumpovu nezkušenost a přidal mu kredit za zásahy do zdravotního a daňového systému.  

Jako zkušený profesionální politik však zároveň ví, že americkou politiku nelze dělat bez kompromisů a Trumpova pověstná nepředvídatelnost, umanutost a neochota zabývat se denním, byrokratickým a únavným politickým vyjednáváním staví Ryana do v mnoha směrech nevděčné pozice, kdy se musí snažit usmiřovat různé zájmové skupiny uvnitř i vně Republikánské strany.

Balancování na ostří nože

Jedná se o hru s ohněm. Jeho předchůdce, John Boehner si vysloužil hněv konzervativní až ultrakonzervativní, „hardcore“ části republikánské strany, když se pokusil pro klíčové právní předpisy získat podporu „přes uličku“ – tj. napříč celým spektrem republikánské strany a i u demokratů. Musel odstoupit a Ryan, který se řadí k „umírněné“ části Republikánů, se jako on ocitl v jejich hledáčku a musí se velmi otáčet, aby se nebyl „sestřelen“.

Tato část republikánů, z které se rekrutují největší Trumpovy příznivci, se totiž na něj dívají s podezřením. Trápí je hlavně jeho spíše smířlivý postoj k imigraci. Jeho názory na tuto problematiku byly utvářené jeho mentorem, newyorkským proimigračním republikánem Jackem Kempem. Ryan během své kariéry pomáhal podpořit některé vstřícnější zákony vůči migrantům.

Nicméně, Ryan si uvědomuje, že toto je jeho slabina a pokouší se i jim vyjít vstříc. Hlasoval např. pro oplocení hranic a slíbil přes svým nástupem do funkce předsedy Sněmovny reprezentantů nejvíce konzervativním členům republikánů, že nebude prosazovat jakoukoliv migrační agendu, která by neměla podporu většiny republikánských kongresmanů.

Mnozí ultrakonzervativci jej stále vnímají jako příliš „měkkého“ a jako prakticky převlečeného demokrata. Média v září 2017 reportovala o pokusu konzervativců najít způsob jak sesadit Ryana či jej alespoň obrátit na svou stranu – radit jim v tom měl bývalý Trumpův hlavní stratég a hlavní tvář konzervativně-pravicového hnutí v USA, Steven Bannon.

Strašák jménem volby

Tyto vnitřní spory spolu s radikalizací části republikánské strany, která vykazuje stále více xenofobií podtóny, dělají Ryanovi značné vrásky na čele vzhledem k tomu, že se blíží tzv. „střednědobých“, „průběžných“ či „kongresových“ voleb (midleterm elections). Ryan by rád šel do nich s heslem „sjednocení“ a jako jeho další republikánští kolegové se obává, že útoky ultrakonzervativců např. na latinoameričany by mohly odradit nejen tuto významnou část voličstva a vést k dosavadní ztrátě vedení v Kongresu.

Je to právě tento důvod, proč republikáni spekulují, že Ryan vydrží do těchto voleb a po nich rezignuje. Ačkoliv Ryan to odmítá jako pouhé spekulace, zatím neřekl, zda bude na svou pozici kandidovat i v roce 2019, což někteří republikáni vnímají jako potvrzení toho, že Ryan je už unaven z tlaku odpovědnosti, který na něj doléhá.

Mark Meadows, republikánský kongresman a Trumpův důvěrník, řekl o Ryanovi roli v debatě o Kongresu, že to je pro něj „rozhodující okamžik“ jeho kariéry Předsedy sněmovny reprezentantů. „Pokud k tomu přistoupí špatně, bude to mít důsledky pro něj, ale to bude to mít také důsledky pro zbytek republikánské strany." Toto tvrzení naprosto jasně dokládá, proč mnozí si myslí, že Ryan se chystá opustit vysokou politiku.   

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Latinská Amerika hlásí už téměř 800.000 nakažených koronavirem

27.05.2020 10:49 Panamerická zdravotnická organizace (OPS) v úterý vyzvala země Latinské Ameriky, aby neuvolňovaly…

Michelinská restaurace v New Yorku vaří v krizi chudým

27.05.2020 09:00 Šéfkuchař Daniel Humm z restaurace Eleven Madison Park je zvyklý na hosty platící exkluzivními…

USA už třetí den po sobě hlásí méně než 700 obětí s covidem

27.05.2020 08:23 Spojené státy již třetí den za sebou registrují méně než 700 nových úmrtí v souvislosti s covidem…

Brazílie má přes 16.000 dalších nakažených s koronavirem

27.05.2020 08:19 Brazílie za posledních 24 hodin zaregistrovala dalších 16.324 případů nákazy koronavirem. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy