Ryan nebude obhajovat poslanecký mandát. Hlavní cíl v Kongresu splnil

Washington - Šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan (48) se ve volbách letos v listopadu nebude ucházet o znovuzvolení. O jeho odchodu se už dlouho spekulovalo, podle agentury AP v parlamentu už splnil svůj hlavní politický cíl, jímž bylo prosazení radikální daňové reformy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Třetí nejmocnější muž USA Paul Ryan v Praze
doporučujeme

Sám poslanec to dnes potvrdil v rozhovoru s novináři.Kongres prý opouští "bez lítosti". Práci v parlamentu prý odevzdal všechno. Na dotaz, jak jeho odchod ovlivnilo úřadování prezidenta Donalda Trumpa, Ryan odpověděl, že "vůbec nijak".

Rodina je pro šéfa Sněmovny reprezentantů nyní na prvním místě. Když před dvaceti lety nastoupil do Kongresu, neměl žádné děti. Teď má tři a nehodlá dopustit, aby se v případě další kandidatury pro své potomky stal jen "víkendovým otcem".

Popřel také, že by prezident Trump měl v úmyslu zbavit funkce Roberta Muellera, který vede vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby, případně náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který Muellera do funkce jmenoval. "Nemám důvod si myslet, že se něco takové stane. Dostalo se mi ujištění od lidí v Bílém domě. Oba (Mueller a Rosenstein) by měli mít možnost dodělat svou práci. V této zemi vládne právo a to je zásada, které se držíme," řekl Ryan.

Členem Kongresu je Ryan od roku 1998, v prezidentských volbách v roce 2012 si ho uchazeč o prezidentskou funkci Mitt Romney zvolil za svého kandidáta na post viceprezidenta.

Podle serveru Politico nehodlá Ryan odejít z Kongresu hned. Jeho poradce Brendan Buck novinářům řekl, že šéf sněmovny dokončí svůj mandát a opustí Kongres příští rok v lednu, kdy Sněmovna reprezentantů zasedne po volbách v novém složení. O místo šéfa sněmovny se budou zřejmě místo Ryana ucházet poslanci Kevin McCarthy a Steve Scalise.

Podle amerických komentátorů Ryanův odchod prohloubí nejistotu republikánů před volbami, v nichž budou Američané rozhodovat o obsazení celé dolní komory a třetiny Senátu. Ústup popularity, vyvolaný problematickými výroky i skutky prezidenta Donalda Trumpa, pociťuje Republikánská strana už řadu měsíců.

Ryan přijal v roce 2015 funkci ve vedení Sněmovny reprezentantů jen váhavě, ale podle přesvědčení většiny poslanců se osvědčil. S Trumpem se mu nepodařilo navázat těsnější spolupráci, k jeho kandidatuře měl zpočátku výhrady.

Ryanův odchod na twitteru komentoval prezident. "Předseda Paul Ryan je skutečně dobrý muž, a i když nebude usilovat o znovuzvolení, zanechá za sebou úspěšný odkaz, který nikdo nemůže zpochybnit. Jsme s tebou, Paule!" napsal Trump.

Američtí republikáni mají ve Sněmovně reprezentantů solidní většinu, aby ji ztratili, museli by jim demokraté v listopadových volbách vzít 23 mandátů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa už netáhne? Uprchlíci si našli nový cíl

17.06.2019 22:20 Aktualizováno K americkým hranicím se stahují především migranti z Jižní Ameriky. Nyní se však musí hraniční…

Trump chce trvale odebrat finanční pomoc Salvadoru, Guatemale a Hondurasu

17.06.2019 21:05 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chce trvale odejmout Salvadoru, Guatemale a…

USA nabourávají energetický systém Ruska? Kyberválka je možná, připustila…

17.06.2019 13:54 Aktualizováno Hypotetickou možnost kybernetické války mezi Ruskem a Spojenými státy dnes v reakci na zprávy o…

Trump je vzteky bez sebe. Na veřejnost se dostaly nepříjemné volební…

17.06.2019 12:26 Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa přerušil spolupráci s třemi společnostmi pro průzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama