Bannon má plán, jak může Bílý dům zastavit Muellera, tvrdí The Washington Post

Washington - Bývalý strategický poradce Bílého domu Stephen Bannon navrhl lidem z okolí prezidenta Donalda Trumpa způsob, jak ochromit vyšetřování skandálu kolem údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby. Tvrdí to deník The Washington Post.

Přidejte svůj názor

Steve Bannon

Bannon se Trumpovi loni v létě znelíbil a musel funkci opustit. Podle washingtonského listu ale s personálem Bílého domu nepřerušil styky.

Bývalý šéf FBI Robert Mueller vede vyšetřování ruské aféry, Trump ale jeho práci sleduje s velkou nelibostí, protože by mohlo zpochybnit jeho volební vítězství a oslabit jeho pozici na postu hlavy státu. Trumpova kritika Muellerova postupu v poslední době sílí, prezident nedávno vyšetřování označil za hrozbu pro Spojené státy.

Přímo Muellera Trump odvolat nemůže. Bannon proto prý navrhl, aby prezident nejdřív odvolal náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který Muellera do funkce zvláštního vyšetřovatele jmenoval. Rosensteinovým odchodem by svého cíle dosáhl, protože jeho nástupce by se pak mohl Muellera zbavit. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions se od vyšetřování ruské stopy drží stranou.

Poté by podle Bannonova plánu mělo dojít k zastavení jakékoli spolupráce personálu Bílého domu s vyšetřovateli z Muellerova týmu. Trumpovi poradci zatím s výslechy souhlasí a při vyšetřování spolupracují.

Trump by nakonec měl podle Bannona využít takzvanou "výsadu výkonné moci" zvanou executive privilege, která podle ústavy umožňuje prezidentovi a jeho spolupracovníkům odmítnout za určitých okolností spolupráci s justičními orgány. Prezident podle Bannona nebyl o této možnosti svými poradci dostatečně informován, což prý byla "strategická chyba".

Deník The Washington Post přiznává, že nenašel náznaky toho, že by se Bílý dům doporučením Bannona hodlal řídit. Loni v létě prezident jeho vyhazov doprovodil prohlášením, že se Bannon "pominul", a situace se prý příliš nezměnila. "Když před prezidentem vyslovíte Bannonovo jméno, není to pěkný pohled," citoval list jistého vládního úředníka.

Snaha Bannona ovlivnit rozhodování prezidenta je ale podle washingtonského deníku známkou sílícího tlaku na personál Bílého domu, aby s Muellerovým vyšetřováním skoncoval. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubánská opozice chce žalovat Raúla Castra v Haagu

21.11.2018 18:21 Kubánská opozice chce zažalovat u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu nejvyššího kubánského…

Zkáza Centralie: Ve městě, které hoří 50 let v kuse, žije 7 lidí

21.11.2018 14:50 Centralia bylo kdysi slavné hornické město. Díky nalezišti antracitu a uhlí si tamní obyvatelé…

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Požáry v Kalifornii zabily už 81 lidí, seznam pohřešovaných se rozrostl

21.11.2018 07:33 Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama