Amerika proti Číně a Rusku? Vítejte ve druhé studené válce

Server nationalinterest.org přináší analýzu Michaela Linda. Lind tvrdí, že je na obzoru nová studená válka, ve které jsou obě družstva fakticky stejná jen se změnili dresy a pravidla.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

USA, ilustrační foto

První studená válka byla vyhroceným soubojem ideologii, kdy na jedné straně stála demokracie a kapitalismus, a na druhé diktatura a komunismus. Dnes jsou ideologické hranice daleko více rozostřené. Mnohé země, na rozdíl od první studené války, totiž mají dobré vztahy nejen s USA ale i Ruskem a Čínou.

Například Indie je členem Quadrilateral Security Dialogue (Quad), tedy organizace založené Obamou zajišťující vojenský dialog mezi USA, Indii Japonskem a Austrálii a je někdy považována za protičínskou. Ale Indie je spolu s Čínou a Ruskem členem Šanghajské organizace, která je naopak považována za hlavního mocenského konkurenta USA nejen v Asii ale i v Pacifiku. Stejně je na tom Pákistán nebo Turecko, které mají vazby na oba bloky.

Co vede oba formující se bloky do konfliktu? Pro USA je motiv jednoduchý. Pokouší se udržet pozici světového politického a vojenského hegemona a především obchodní a ekonomické pozice. Jak však Lind poznamenává, to do budoucna pro USA nebude možné. Pokud poroste Čína jako dosud bude v roce 2050 její HDP dosahovat 58 bilionů dolarů.  Zatímco USA budou mít podle nejoptimističtější předpovědi HDP s hodnotou 31 bilionu dolarů. Rozdrtit americkou obchodní hegemonii a především reformovat Washingtonem ovládané světové obchodní organizace je jedním z čínských motivů.

Čína se bude pokoušet poškodit a oslabit USA především pomocí obchodní a ekonomické války. Zbraněmi budou sankce, cla, obchodní a průmyslová špionáž nebo kyberútoky. Americké snahy na vybudování obrany svého teritoria jako jsou smlouva Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA – TTPI a Transpacifické partnerství – TPP nemají zatím, kvůli nechuti druhých stran, na Čínu žádný dopad. Naopak čínská Hedvábná stezka se začíná pomalu rýsovat.

Vojensky pak třenice hrozí v Jihočínském moři a jihovýchodní Asii. S rostoucí mocí je Čína stále více alergická na přítomnost USA v této oblasti. Podobné problémy má s USA i Rusko. Po konci první studené války zde byly dány USA vágní ústní sliby, že NATO se již na východ nebude rozšiřovat. Ty však byly během Clintona porušeny a NATO se rozšířilo. Ruská reakce byla vidět v roce 2008 v Gruzii a o 6 let později na Ukrajině. Rusko jasně dává najevo, že si své zájmy a sféru vlivu bude bránit i za použití síly.

Problém je ovšem v tom, že neexistují na rozdíl od let 1945-1989 jasné hranice mezi oběma sférami vlivu. Proto se může jednat o konflikt globální a například ruská aktivita na Kubě nebo čínská v Mexiku mohou být daleko intenzivnější než v první studené válce. Oproti minulému konfliktu USA také ztratily mnohé ze své morální autority.  Podle Linda je nyní zodpovědností politiků zabránit, aby studená válka přešla v horkou a tu studenou dostat alespoň na studený mír.    

Témata: USA | válka | Rusko | Čína | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová bilance: Požár na severu Kalifornie si vyžádal nejméně 77 obětí

19.11.2018 18:31 Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 77 mrtvých. Oznámil to úřad…

Bílý dům chce opět odebrat akreditaci zpravodaji Acostovi, CNN hovoří o…

19.11.2018 16:50 Bílý dům se chystá odebrat akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi, který o ni počátkem…

Velká strategická chyba USA? Je nutná rychlá a rozhodná reakce, zní z…

19.11.2018 11:00 Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán se snaží "drze vylhat" z odpovědnosti za vraždu…

"Vypadněte ze země!" Město se vzbouřilo proti návalu uprchlíků

19.11.2018 10:02 Aktualizováno Několik stovek lidí demonstrovalo v neděli v mexickém městě Tijuana, které leží na hranicích s USA,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama