Extrémisté z Kansasu chystali bomby na imigranty a mešitu, hrozí jim doživotí

Wichita - Porota federálního soudu v americkém městě Wichita shledala vinnými tři muže ze státu Kansas, kteří podle obžaloby připravovali pumové útoky na somálské přistěhovalce v jejich obytném domě a v mešitě. Obviněným hrozí až doživotní trest, poznamenala agentura Reuters s tím, že soud má o výši trestu rozhodnout na konci června. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions označil verdikt za významné vítězství v boji proti domácímu terorismu a zločinům z nenávisti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Terorismus, ilustrační foto
doporučujeme

Trojice mužů ve věku od 49 do 51 let - Curtis Allen, Gavin Wright a Patrick Eugene Stein - si na útok přichystala střelné zbraně a výbušniny. Obvinění byli podle vyšetřovatelů členy militantní skupiny, zvané Křižáci.

Muži - všichni běloši - útok podle prokuratury plánovali v kansaském městě Garden City na 9. listopad 2016, tedy den po amerických prezidentských volbách. Sepsali manifest a spikli se, aby odpálili nálože v bytech, kde Somálci žijí. Diskutovali také o tom, že by zaparkovali čtyři výbušninami napěchované vozy v rozích obytného komplexu a způsobili mohutnou explozi.

Obhájci obviněných tvrdili, že jejich klienti se dostali do pasti, políčené informátorem federální vlády, který jim poskytl mapy a povzbuzoval je k použití bomb.

Prokurátor Tom Beall na počátku případu uvedl, že osmiměsíční vyšetřování skupiny zavedlo agenty FBI "hluboko do skryté kultury nenávisti a násilí". Cílem spiknutí bylo podle obžaloby zabít co nejvíce Somálců a vyslat tak dalším přistěhovalcům poselství, že v USA nejsou vítáni.

"Teroristé, ať zahraniční či domácí, musí být zastaveni a potrestáni podle zákona," řekl novinářům po rozhodnutí poroty prokurátor Stephen McAllister. Soud má ohlásit tresty 27. června.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké vrtulníky v ČR: Kongres není proti prodeji

22.05.2019 15:08 Kongres Spojených států se v zákonné lhůtě nepostavil proti vývozu amerických vojenských vrtulníků…

Nový způsob pohřbívání? V USA bylo povoleno kompostování zemřelých

22.05.2019 14:26 Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování.…

USA mají signály o možném použití chlóru v syrské provincii Idlib

22.05.2019 11:21 Aktualizováno Spojené státy zaznamenaly známky toho, že syrské jednotky možná použily chemické zbraně. Oznámilo…

USA zvažují restrikce na další čínské firmy

22.05.2019 10:35 Americká vláda zvažuje, že na čínského výrobce kamerových systémů Hikvision a další čínské podniky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama