Schůzka s Kimem? Trump se může zapsat do historie, pokud se vyvaruje těchto chyb

Washington – Jak bude vypadat plánová schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una? Podaří se na ní dospět k dohodě, jež by stabilizovala poměry na Korejském poloostrově? A co musí Donald Trump udělat pro to, aby tomu tak bylo? Na tyto otázky hledal odpověď americký web The National Interest.

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Na blížícím se setkání mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem půjde o hodně. Americký prezident bude muset být obezřetný a vyvarovat se chyb, jichž se někdy dopouštěli jeho předchůdci. Pokud uspěje, má jedinečnou šanci zapsat se nesmazatelně do historie. Co bude ale muset Donald Trump udělat, aby rozhovory dopadly úspěšně?

V první řadě bude muset být trpělivý. Ne tolik jako Barack Obama, který jen mlčky přihlížel tomu jak se KLDR snaží vyvinout jaderné zbraně. Zároveň ale bude muset prokázat více trpělivosti, než George Bush mladší, který vůči severokorejskému režimu razil naopak velmi tvrdý postoj. Trump bude muset najít kompromis mezi oběma přístupy. Mix rozhodnosti a diplomatičnosti.

Kýženým výsledkem rozhovorů by měl být stav, kdy se KLDR vzdá svého jaderného programu. K tomu ji ale nelze donutit pouze silou. Severokorejci chápou svůj jaderný výzkum jako velmi prestižní záležitost. Musí proto cítit, že se jim jeho zrušení vyplatí. Zároveň musí ale vědět, že další vývoj jaderných zbraní by se jim naopak vůbec vyplatit nemusel.

Klíčová bude rovněž spolupráce s dalšími regionálními mocnostmi. Častou chybou předchozích amerických vlád bylo, že se snažily vyjednat dohodu s KLDR pouze samy za sebe. Trump naopak musí do rozhovorů zapojit další země a postup vůči Severní Korei musí být koordinovaný. Všechny země v regionu (včetně Číny a Ruska) by se tak staly garanty oné vzniklé dohody, což by KLDR mohlo poskytovat dostatečné záruky.

Další častou chybou, jíž dělali předchozí vyjednavači, bylo, že podceňovali význam, jaký má jaderný program pro severokorejský režim a potažmo celý národ. V tomto případě totiž nejde jen o výzkum jaderných zbraní za účelem války, ale KLDR v tomto procesu spatřuje až jakousi nadpozemskou mantru, když jeho prostřednictvím plní přání zesnulého vůdce Kim Čong-ila.

To dokládá i fakt, že Severokorejci svůj jaderný výzkum nikdy neopustili, a to ani když v jeho důsledku čelili hladomoru nebo bezprostřední hrozbě války. Trump bude muset dát Kim Čong-unovi záruky, že jeho režim může existovat i bez atomových raket a že nepadne druhý den poté, co svůj zbrojní program opustí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

21.11.2018 00:01 Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí…

Musk si šluknul marihuany a je z toho poprask, NASA chystá bezpečnostní…

20.11.2018 22:17 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku…

Vražda Chášukdžího nic nemění? USA stojí za Rijádem, ujišťuje Trump

20.11.2018 21:41 Aktualizováno USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou…

Rus v čele Interpolu? Senátoři USA jsou na mrtvici, vydali varovné…

20.11.2018 21:13 Aktualizováno Skupina amerických senátorů v pondělí vydala prohlášení varující před zvolením ruského zástupce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama