Válečnému veteránovi transplantovali penis ve světově unikátní operaci

Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon, při němž pacientovi transplantovali penis. Pacientem je bývalý voják, jež na misi v Afghánistánu utrpěl vážná zranění v dolní části těla v důsledku výbuchu bomby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékaři
doporučujeme

Lékaři předpokládají, že penis bude plně funkční a zraněného vojáka tak opět čeká plnohodnotný život. Podle nich se jedná o první takto komplexní transplantaci v historii. Operace trvala 14 hodin a proběhla již v březnu, nemocnice uvolnila podrobnosti až teď. O pacienta, jež si přeje zůstat v anonymitě se na operačním sále staralo 11 lékařů. Devět z nich jsou plastičtí chirurgové a dva se specializují na urologickou chirurgii.

Samotné operaci předcházely roky výzkumu. Úspěšná operace dává naději i dalším válečným veteránům ale i dalším mužů, kteří se potýkají s podobnými obtížemi. „Některá válečná zraněný jsou viditelná na první pohled. Jiná zůstávají skryta. I ta ale mohou mít devastující účinek na mužskou identitu a v tomto případě dokázaly zcela zničit pacientův intimní život.“ řekl deníku Washington Post baltimorský chirurg Andrew Lee.

Operace dle lékařů proběhla bezproblémově a pacient by měl být již tento týden propuštěn do domácí péče. Chirurgové věří, že za několik měsíců až se plně zotaví nervové spoje bude pacient schopen běžného intimního života. „Hlavně po psychické stránce je to těžké zranění. Není lehké to přijmout.“ řekl médiím samotný pacient. „Když jsem se probudil po operaci, konečně jsem se zase cítil normálně.“ dodal.


Lékaři také uvedli, že transplantované orgány (muži byla kromě penisu transplantována i varlata) pocházely od mrtvého dárce. S tím byla spojena řada etických otázek. „Zamýšleli jsme se hlavně nad tím, jestli je správné, abychom umožnili situaci, kdy příjemce orgánu může vlastně plodit děti, jež budou mít genetickou výbavu jiného muže.“ uvedl lékař Damon Coomey.  

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zatápí pod kotlem. Přes twitter opět zaútočil na kongresmanky

16.07.2019 21:23 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes dalšími tweety pokračoval v urážkách čtyř členek Sněmovny…

USA si připomínají 50. výročí startu lodi Apollo 11

16.07.2019 17:44 Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první…

Přes milion lidí chce odkrýt tajemství Oblasti 51. Armáda vydala drsné…

16.07.2019 15:32 Tajemnou oblast 51, kde má americká vláda skrývat důkazy o existenci mimozemšťanů, zřejmě hodlá…

Paradox. Ve světě dramaticky roste počet hladovějících i obézních, varuje…

16.07.2019 13:02 Svět trápí hlad a paradoxně také obezita, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama