Válečnému veteránovi transplantovali penis ve světově unikátní operaci

Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon, při němž pacientovi transplantovali penis. Pacientem je bývalý voják, jež na misi v Afghánistánu utrpěl vážná zranění v dolní části těla v důsledku výbuchu bomby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékaři

Lékaři předpokládají, že penis bude plně funkční a zraněného vojáka tak opět čeká plnohodnotný život. Podle nich se jedná o první takto komplexní transplantaci v historii. Operace trvala 14 hodin a proběhla již v březnu, nemocnice uvolnila podrobnosti až teď. O pacienta, jež si přeje zůstat v anonymitě se na operačním sále staralo 11 lékařů. Devět z nich jsou plastičtí chirurgové a dva se specializují na urologickou chirurgii.

Samotné operaci předcházely roky výzkumu. Úspěšná operace dává naději i dalším válečným veteránům ale i dalším mužů, kteří se potýkají s podobnými obtížemi. „Některá válečná zraněný jsou viditelná na první pohled. Jiná zůstávají skryta. I ta ale mohou mít devastující účinek na mužskou identitu a v tomto případě dokázaly zcela zničit pacientův intimní život.“ řekl deníku Washington Post baltimorský chirurg Andrew Lee.

Operace dle lékařů proběhla bezproblémově a pacient by měl být již tento týden propuštěn do domácí péče. Chirurgové věří, že za několik měsíců až se plně zotaví nervové spoje bude pacient schopen běžného intimního života. „Hlavně po psychické stránce je to těžké zranění. Není lehké to přijmout.“ řekl médiím samotný pacient. „Když jsem se probudil po operaci, konečně jsem se zase cítil normálně.“ dodal.


Lékaři také uvedli, že transplantované orgány (muži byla kromě penisu transplantována i varlata) pocházely od mrtvého dárce. S tím byla spojena řada etických otázek. „Zamýšleli jsme se hlavně nad tím, jestli je správné, abychom umožnili situaci, kdy příjemce orgánu může vlastně plodit děti, jež budou mít genetickou výbavu jiného muže.“ uvedl lékař Damon Coomey.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama