Válečnému veteránovi transplantovali penis ve světově unikátní operaci

Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon, při němž pacientovi transplantovali penis. Pacientem je bývalý voják, jež na misi v Afghánistánu utrpěl vážná zranění v dolní části těla v důsledku výbuchu bomby.

Lékaři
doporučujeme

Lékaři předpokládají, že penis bude plně funkční a zraněného vojáka tak opět čeká plnohodnotný život. Podle nich se jedná o první takto komplexní transplantaci v historii. Operace trvala 14 hodin a proběhla již v březnu, nemocnice uvolnila podrobnosti až teď. O pacienta, jež si přeje zůstat v anonymitě se na operačním sále staralo 11 lékařů. Devět z nich jsou plastičtí chirurgové a dva se specializují na urologickou chirurgii.

Samotné operaci předcházely roky výzkumu. Úspěšná operace dává naději i dalším válečným veteránům ale i dalším mužů, kteří se potýkají s podobnými obtížemi. „Některá válečná zraněný jsou viditelná na první pohled. Jiná zůstávají skryta. I ta ale mohou mít devastující účinek na mužskou identitu a v tomto případě dokázaly zcela zničit pacientův intimní život.“ řekl deníku Washington Post baltimorský chirurg Andrew Lee.

Operace dle lékařů proběhla bezproblémově a pacient by měl být již tento týden propuštěn do domácí péče. Chirurgové věří, že za několik měsíců až se plně zotaví nervové spoje bude pacient schopen běžného intimního života. „Hlavně po psychické stránce je to těžké zranění. Není lehké to přijmout.“ řekl médiím samotný pacient. „Když jsem se probudil po operaci, konečně jsem se zase cítil normálně.“ dodal.


Lékaři také uvedli, že transplantované orgány (muži byla kromě penisu transplantována i varlata) pocházely od mrtvého dárce. S tím byla spojena řada etických otázek. „Zamýšleli jsme se hlavně nad tím, jestli je správné, abychom umožnili situaci, kdy příjemce orgánu může vlastně plodit děti, jež budou mít genetickou výbavu jiného muže.“ uvedl lékař Damon Coomey.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Venezuelský soud poslal na 20 let do vězení dva Američany, prý se pokusili…

08.08.2020 17:53 Venezuelský soud dnes poslal na 20 let do vězení dva bývalé americké vojáky, kteří se podle…

V Brazílii přibylo za den znovu přes 50 000 nákaz koronavirem

08.08.2020 16:57 Aktualizováno Brazílie za poslední den opět zaznamenala více než 50.000 nákaz koronavirem a více než 1000 úmrtí…

Proč kandiduje Kanye West? Pravý důvod naznačil rapper v rozhovoru

08.08.2020 15:20 Americká média tento týden informovala, že rapper Kanye West by se opravdu v listopadu mohl objevit…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama