Trump a Macron: nejdůležitější otázka při jednáních: co dál s Čínou?

Washington - Na návštěvě prezidenta Emmanula Macrona ve Washingtonu prezident Donald Trump přednese otázku, které USA v poslední době trápí nejvíce. Jak dál postupovat v Indo-Pacifické oblasti? Nejedná se pouze o problémy s Korejským poloostrovem, ale především s rostoucími ambicemi Číny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Peking se chová vůči svým sousedům čím dál asertivněji, varují na stránkách nationalinterest analytici Walter Lohman a Valerie Niquetová. Čína se chová čím dál asertivněji v Jihočínském a Východočínském moři, spory s Indií o námořní hranice a mocenský nátlak na Tchaj-wan. To vše zneklidňuje americké spojence v oblasti. Vedle pokusů o diplomatické řešení nenechává prezident Trump nic náhodě a poslední dobou jsou do oblasti stahovány tisíce vojáků, stovky letadel a desítky lodí, které mají Čínu varovat.

I přesto, že hlavními spojenci v oblasti je Japonsko, Jižní Korea a Austrálie, role Francie je velmi důležitá. Vzhledem k jejímu postavení v Evropě by to mohla být právě ona, kdo by mohl koordinovat společné euroamerické postoje vůči Číně. Evropská unie ještě nemá koncepci vlastní čínské politiky a její kroky vůči Říši Středu jsou více než méně nahodilé.

Trump také hledá podporu ve své hospodářské politice vůči Číně. Té se daří čím dál více rozbíjet dosud fungující světové ekonomické organizace a nahrazovat je svým vlivem. K zavedení cel a postižení čínského vývozu, které před nedávnem americký prezident prosadil, se Evropa nepřidala. Trump ví, že Evropa jako jeden z klíčových čínských obchodních partnerů by mohl hrát velikou roli při tlaku na Peking. Americe především vadí projekt hedvábné stezky, který by mohla dosud platný světový ekonomický řád definitivně rozleptat. Macron, jako bývalý bankéř. by pro toto měl mít pochopení.

Na všech těchto otázkách by se pragmatici Trump a Macron, dle nationalnterestu, měli dohodnout. Je totiž mnoho společných zájmů, jako jsou například obchodní vztahy s Čínou založené na fungujících pravidlech nebo stabilita Indo-Pacifického regionu, které jsou nejen v zajmu USA a Francie, ale celé Evropy.       

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změna, o které se nemluví: Expert popsal proces, který může proměnit svět

16.10.2019 00:01 NÁZOR - Ty nejzávažnější, pozvolné geopolitické škody, které páchá americký prezident Donald Trump…

V Brazílii spadl sedmipatrový dům, nejméně dva mrtví

15.10.2019 22:56 Aktualizováno Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči…

Ministři obrany USA a Ruska hovořili o situaci v Sýrii

15.10.2019 22:26 Ministři obrany Spojených států a Ruska dnes telefonicky jednali o situaci v Sýrii. Oznámilo to…

Venezuelu drtí inflace. Kuře stojí 80 tisíc, minimální mzda vzroste o 350…

15.10.2019 08:45 Venezuela kvůli obří inflaci prudce zvýší minimální mzdu. Včetně odměn by brzy mohla vrůst o více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama