Kalifornie je otřesena kauzou sériového vraha, při pátrání pomohl i internet

Sacramento - Muž obviněný ze série vražd a znásilnění v Kalifornii byl po mnoha letech marného snažení vypátrán pomocí webových stránek umožňujících lidem hledat rodinnou historii. Policisté u jedné z těchto firem objevili informace o DNA dvaasedmdesátiletého Josepha Jamese DeAngela, které byly podobné DNA pachatele. Když tajně odebrali vzorky přímo u něj, podezření se potvrdilo, uvedla ve čtvrtek prokuratura z kalifornského Sacramenta.

Práce s PC, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vyšetřovatelé více než tři desetiletí marně pátrali po muži, který v letech 1976 až 1986 zavraždil 12 lidí, znásilnil na 50 žen a provedl 150 vloupání. Ve středu nečekaně oznámili, že byl zadržen důchodce ze Sacramenta, jehož s vraždami a znásilněními spojili pomocí vzorků DNA odebraných z věcí, jež DeAngelo vyhodil.

Na stopu je přivedlo pátrání v databázích firem, které za úplatu nabízejí ze vzorků DNA zjistit příbuzenskou historii či etnický původ člověka. Podle prokurátorky Anne Marie Schubertové prověřovaly úřady během let tisíce tipů od veřejnosti, DeAngelovo jméno se však mezi nimi nevyskytovalo. Díky porovnání pachatelovy DNA a databází zmíněné webové služby se však podařilo získat jména několika rodin, z nichž mohl pachatel pocházet.

DeAngelo byl jedním z lidí, na jejichž sledování se policie zaměřila. Když policejní experti analyzovali dva vzorky DNA odebrané z vyhozených věcí, rozhodly se úřady nic netušícího seniora zatknout.

DeAngelo podle obvinění spáchal část zločinů v době, kdy pracoval u policie. Ze sboru byl propuštěn v roce 1979 kvůli obvinění z krádeže v supermarketu.

Policie po jeho zatčení začala prověřovat možnou DeAngelovu spojitost s třináctou vraždou, kterou dosud sériovému pachateli nepřipisovala. Pokud se podezření potvrdí, bude obviněn i z vraždy učitele Claudea Snellinga, který byl zastřelen v roce 1975. Podle vyšetřovatelů se sice v tomto případě nepodařilo zajistit použitelné vzorky DNA, DeAngelo však odpovídá popisu pachatele.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v USA dál láme rekordy, v Miami je noční zákaz vycházení

03.07.2020 22:06 Některé části Spojených států hlásí i dnes rekordní počty nových nákaz koronavirem a rostoucí…

"Chci si promluvit." Ozbrojený muž se vřítil do rezidence kanadského…

03.07.2020 15:36 Kanadská policie zatkla ozbrojeného muže, který v automobilu projel zavřenou bránou směřující k…

Volby v USA: Biden drtivě porazí Trumpa? Nové průzkumy zde

03.07.2020 14:52 Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden si v celostátním měřítku udržuje nad…

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy