Trump: Do tří nebo čtyř týdnů se sejdu s vůdcem KLDR kvůli denuklearizaci

Washington - Dojednávané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem by se mohlo uskutečnit během příštích tří až čtyř týdnů. Trump to řekl v sobotu s tím, že půjde o důležitou schůzku věnovanou denuklearizaci Korejského poloostrova. Nový šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru v televizi ABC prohlásil, že po nedávné schůzce s Kimem vidí "opravdovou příležitost" k dosažení dohody o ukončení severokorejského jaderného programu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Donald Trump

"Myslím, že se sejdeme během následujících tří nebo čtyř týdnů," prohlásil Trump na politickém shromáždění v americkém státě Michigan. "Bude to velmi důležité setkání, denuklearizace Korejského poloostrova," dodal podle agentury Reuters.

Krátce před tím Trump na twitteru napsal, že přípravy historické schůzky postupují velmi dobře a stanovuje se její místo a termín. V pátek uvedl, že jako dějiště rozhovorů jsou ve hře dvě či tři místa.

Komunistický režim v Pchjongjangu ještě před několika měsíci vyhrožoval útokem na americký tichomořský ostrov Guam a na Jižní Koreu, která je spojencem USA. Trump na raketový a jaderný program KLDR odpověděl uvalením nových sankcí. Kim Čong-una v minulosti označil za "malého a tlustého" a dal mu přezdívku "Rakeťák". Vůdce KLDR zase o Trumpovi řekl, že je choromyslný.

Nedávno však Trump prohlásil, že si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který zajistí bezpečnost, mír a prosperitu na Korejském poloostrově, zbaveném jaderných zbraní.

Minulý týden veřejnost překvapila zpráva o tom, že v Pchjongjangu s vůdcem komunistického režimu o velikonočním víkendu jednal tehdy ještě šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Pompeo. Ten v sobotu televizi ABC řekl, že absolvoval "dobrý rozhovor" o "vážných záležitostech".

"Je naší povinností angažovat se v diplomatických rokováních a pokusit se nalézt mírové řešení, aby Američany neohrožoval Kim Čong-un a jeho jaderný arsenál. Taková je mise. Takový je cíl," řekl Pompeo s tím, že se severokorejským vůdcem mluvil o "kompletním, ověřitelném a nezvratném mechanismu" vedoucímu k denuklearizaci.

Kim je podle nového amerického ministra zahraničí "připraven předložit plán", který by k dosažení tohoto cíle pomohl. Pompeo, který je nyní na cestě na Blízkém východě, dnes novinářům řekl, že Washington by při jakékoli dohodě od Severní Koreje požadoval "nezvratné" kroky na demonstraci odhodlání vzdát se jaderných zbraní.

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-1953) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nauertová odmítla funkci velvyslankyně USA při OSN

17.02.2019 08:36 Bývalá mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová odmítla nominaci do funkce…

Sanders chce nahradit Trumpa. Bude kandidovat na prezidenta

17.02.2019 08:31 Nezávislý senátor Bernie Sanders natočil video, v němž oznamuje kandidaturu v prezidentských…

USA v krizi? Zikkurat lží, zní z Washingtonu

17.02.2019 00:01 Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je…

Kostarika vyhostila ze země venezuelské diplomaty

16.02.2019 18:53 Kostarika vyhostila ze země diplomatický personál zastupující vládu venezuelského prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama