Před volbami začali trápit dětští uprchlíci šéfa senátu USA, chtěl by jejich problém rychle vyřešit.

Washington 10. května (ČTK) - Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan chce ještě před listopadovými kongresovými volbami ve spolupráci s demokraty vyřešit otázku přistěhovalců, kteří do Spojených států přišli jako děti. Několik set tisíc migrantů v současné době chrání před deportací program DACA, který prezident Donald Trump sice zrušil, ale soud pro stávající účastníky nařídil záruky zachovat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Paul Ryan (Kongres USA)
doporučujeme

"Chci ten problém vyřešit, takže bych rád hlasoval o imigraci ještě před volbami," řekl Ryan, který se v nadcházejících volbách už nebude ucházet o znovuzvolení.

Program DACA zavedl Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama, protože se Kongres na řešení osudu dětských migrantů tehdy nedokázal shodnout. Trump program odmítl prodloužit, proto v březnu formálně pro nové zájemce skončil. Ti stávající účastníci nadále mohou plně využívat dvouletou ochranu před deportací a také mohou v USA legálně pracovat. Trump zároveň se zrušením programu vyzval Kongres, aby status těchto přistěhovalců vyřešil trvale zákonem, zákonodárci se ale dosud na podobě zákona neshodli.

Nyní Ryan podpořil skupinu republikánských kongresmanů, která se rozhodla problém někdejších dětských přistěhovalců vyřešit. Předseda sněmovny již v minulosti vyzval k ochraně těchto přistěhovalců, kterým se v USA říká snílci. Zmíněná skupina republikánů chce v létě ve sněmovně debatovat o čtyřech návrzích zákona, který by pobyt přistěhovalců v USA legalizoval. Některé z návrhů podle agentury Reuters předpokládají i posílení bezpečnostních opatření na hranici s Mexikem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta. Další čtyři roky! křičeli…

19.06.2019 03:47 Šéf Bílého domu Donald Trump dnes na shromáždění svých přívrženců v Orlandu na Floridě ohlásil, že…

Trump musí hledat dál. Shanahan nechce pokračovat jako ministr obrany

18.06.2019 21:05 Aktualizováno Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan nechce tento rezort trvale převzít, nebude tedy…

Mexický prezident López si přeje referendum o svém setrvání. Za dva roky

18.06.2019 18:58 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který je v úřadu od loňského prosince, oznámil…

USA investují závratnou částku do ukrajinské armády

18.06.2019 18:31 Spojené státy poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů (5,7 miliardy korun),…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama