Islámský stát se může vrátit. Proč se USA nikdy nepoučí?

Washington - Začátkem května tohoto roku oznámily Spojené státy, že se uskutečněné vojenské intervence na Blízkém východě setkaly s úspěchem, a že je teroristická organizace Islámský stát na ústupu. Už po skončení hlavních bojových operací v Iráku se podařilo zlikvidovat jak teroristické buňky v Sýrii, tak i jejich části na území Afghánistánu, Jemenu a Nigérie. Přestože se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že boj proti globálnímu terorismu je téměř u konce, začínají se objevovat jisté pochybnosti. Informoval o tom server Foreignaffairs.

Přidejte svůj názor

Islámský stát (ISIS)

Důvod, proč by se svět ještě neměl radovat z globálního vítězství nad Islámským státem, spočívá v tom, že se američtí politici stále nepoučili. V boji s globálním terorismem totiž nelze žádnou vojenskou misi označit za ukončenou. 

Terorismus je totiž třeba vnímat jako rakovinové bujení. I když se podaří zničit poslední nádorovou buňku, zhoubné zárodky stále zůstávají, a mohou se i po letech vrátit, a to v mnohem horší podobě. A tak je tomu i v případě Islámského státu. I ten se může jednoho dne vrátit, a to mnohem silnější.

Jako příklad lze uvést posílení jiných teroristických skupin, které využily toho, že jsou Spojené státy příliš zaneprázdněny bojem s Islámským státem. Když se podíváme na Al-Káidu, Džaiš al-Islam, Ahrar aš-Šám, tak u těch lze od roku 2011 vypozorovat neustálou expanzi. 

Americké zpravodajské služby upozorňují, že se Al-Káida snaží získávat do svých syrských buněk sunnitské povstalce ze sousedního Iráku, v důsledku čehož by se mohlo zrodit nové extremistické hnutí. Nově se rodící skupina Bílé vlajky se podle nejaktuálnějších informací nejvíc působí v iráckých provinciích Kirkuk a Diyala. Jak paradoxní, že užívá stejného symbolu, jako Islámský stát, byť s přeházenými barvami? (Vlajka Islámského státu je černá s bílým znakem)

Z výše uvedeného důvodu lze tedy konstatovat, že takzvané vítězství ve válce proti Islámskému státu bude mít ještě kratšího trvání, než tomu bylo v případě porážky Al-Káidy. Spojené státy budou totiž vždycky selhávat v boji s terorismem, neboť Al-Káida a Islámský jsou pouhopouhým dílem celého začarovaného kruhu - globální světové hnutí zaštítěné ideologií saláfistického džihádismu fungující vně Al-Káidy a Islámského státu.

Tendencemi této militaristické teologie je ospravedlnit užití násilí za účelem nastolení pouze jedné verze interpretace islámu, jíž je saláfistický fundamentalismus. Tím, co by měly Spojené státy dělat, není jenom boj s terorismem, ale i s jeho kořeny.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hurikán Florence a povodně mají v USA už 43 obětí, vyhlašují se nové…

22.09.2018 10:17 Washington - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře,…

Čas běží. Bude v Senátu USA vypovídat údajná oběť soudce Kavanaugha?

22.09.2018 09:26 Washington - Christine Blaseyová Fordová, která tvrdí, že ji kandidát amerického prezidenta Donalda…

Novináře zavraždili střelou do břicha. Psal o zločinech v regionu Zapatovy…

22.09.2018 08:29 Mexiko - Na jihu Mexika byl v pátek zastřelen novinář deníku El Heraldo de Chiapas. Útočníci na…

Diskriminace těhotných zaměstnankyň? Obchodní řetězec je v maléru

22.09.2018 07:55 New York - Americká Federální komise pro rovné příležitosti v zaměstnání (EEOC) zažalovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama