Aljašské městečko čelí obří invazi. Nečekaní hosté silně páchnou a váží 1,5 tuny

Juno - Neočekávané návštěvy mohou být čas od času příjemným překvapením. Většinou nečekané hosty pozvete domů a nabídnete jim malé občerstvení. Co když jich je ale více než 1000, každý váží přes 1,5 tuny a měří 3,5 metru?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aljaška
doporučujeme

Přesně s takovým problémem se teď potýkají obyvatelé aljašského městečka Port Heiden. To se totiž ocitlo v obležení mohutných mrožů. Vesnice má jen něco málo přes 100 obyvatel, v jejím okolí se ale usídlila více než tisícovka mořských velikánů.

Není to poprvé, co obyvatelé Port Heiden mají na svém pobřeží mrože. Ti se v oblasti objevují pravidelně, jeden nebo dva z nich si čas od času vylezly na blízké útesy aby si na chvíli odpočinuli. S takovým přívalem se ale místní potýkají poprvé.

Nikdo z místních přitom přesně neví, proč se tisícovka mrožů v okolí města usídlila. Celý proces začal již před měsícem. Nejdříve připluly první dvě stovky, dalších osm set je brzy následovalo.

"Nejdřív jsme cítili hodně velký zápach. Mysleli jsme si, že někde na útes leží nějaké mrtvé zvíře." vypráví pro web IFLScience starosta městečka John Christensen. "Pak jsme je ale uviděli, jejich lesklá těla zářila ve slunečním světle." vypráví.

Místní si stále lámali hlavu nad tím, proč je tisícovka mrožů poctila svoji návštěvou. Obrátili se proto na amerického biologa Joela Millera, jenž se zaměřuje na mořský svět. Ten tvrdí, že mroži se na aljašském pobřeží usídlili kvůli nedostatku ledu.

"Přes zimu všichni mroži, samice i samci, odpočívají na ledových krách v Beringově moři." říká Miller. "Když kry na jaře roztají, matky a jejich nově narozená mláďata se od samců oddělí, přičemž samci plují na volné moře kde loví potravu." vysvětluje.

"Během lovu ale musí odpočívat, takže se vždycky čas od času na chvíli usídlí na nějaké velké ledové kře. Ledu v oblasti ale ubývá, takže si mroži museli najít náhradní řešení. Skalnaté a řídce obydlené aljašské pobřeží jim muselo připadat jako výborný nápad." tvrdí Miller.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dorazil do Japonska, přišel na zápas sumó

26.05.2019 13:01 Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania dnes zhlédli v Japonsku zápas sumó ze židlí…

Peru zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně

26.05.2019 10:30 Severní Peru zasáhlo silné zemětřesení. Americká geologická služba USGS dnes oznámila, že otřesy…

Žena přežila sama 17 dní v divočině na Havaji

26.05.2019 09:32 Záchranáři na Havaji našli pětatřicetiletou ženu, která se 8. května ztratila v místní přírodní…

Jsou mezi uprchlíky muslimští teroristé? Studie zjistila pravdu

26.05.2019 09:09 Když Donald Trump obhajoval svůj dekret zakazující lidem z několika převážně muslimských zemí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama