V USA to vře kvůli Marxovi. Inspiroval masové vrahy, hromuje historik

New York - Kolem osobnosti německého filozofa Karla Marxe je v poslední době nezvykle živo. Rozruch vyvolalo již nedávné odhalení jeho sochy v německém Trevíru. Akci provázely masové protesty a mnoho Němců bylo pobouřeno.

Přidejte svůj názor 82 komentářů

Karel Marx

Marxe se ale zastal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který tvrdil, že Marx není odpovědný za zločiny komunismu, ačkoliv právě on u zrodu komunistického hnutí stál. Zdá se, že Marx ale není populární jen u některých představitelů EU, ale (možná trochu překvapivě) i za mořem.

Slavný americký časopis Vogue totiž na svém webu Teen Vogue (Vogue pro mladé) uveřejnil článek s názvem "Kdo je Karl Marx: Poznejte antikapitalistického učence". To vzbudilo v USA velký rozruch a magazín se tak stal terčem kritiky.

"Pokud si myslíte, že USA vyhrály studenou válku, přečtěte si poslední článek ve Vogue" zlobí se pro televizi Fox historik Arthur Herman, autor několika odborných publikací o Leninovi. Článek je podle něj nevyvážený a nepravdivý.

Hermanovi zejména vadí, že text obšírně rozebírá nedostatky kapitalismu, aniž by se byť jen slovem věnoval nedostatkům režimu, který z Marxova učení vycházel, to jest komunismu (či socialismu).

"Článek se zmiňuje o tom jak Marx inspiroval umělkyni Frídu Kahlo nebo aktivistu Malcolma X, ale už nemluví o tom, že inspiroval také Stalina, Maa nebo Pol Pota, kteří dohromady zavraždili více než 65 miliónů lidí." zlobí se historik. Text ve Vogue obsahuje například pasáž, ve které autor tvrdí že "nemusíte být marxista nebo socialista, ale Marxovo učení vám pomůže pochopit současné dění v USA".

Podle něj jsou poslední události jen důkazem toho, že boj proti komunistům neskončil s vítězstvím západu ve studené válce. Jen se změnily zbraně a bojiště. "Namísto hor Jižní Ameriky a džunglí Vietnamu, teď proti komunismu bojujeme přímo u nás doma, na našich univerzitách a v médiích." tvrdí Herman.

Ironií podle něj je, že Marxovy ideály již dnes nejsou propagovány za pomoci Číny a Ruska, protože tyto země jeho myšlenky opustily již dávno. Hlavními hlasateli marxismu jsou prý (nejen) v USA levicoví intelektuálové, liberální vysokoškolští profesoři a někteří studenti.

Tento vnitřní boj americké společnosti prý ale není ničím novým. Probíhá nepřetržitě již od poloviny 60. let. "Do doby, co se radikální levice etablovala v americké politice a kultuře. Přes všechny Black Panthers (Černé pantery), kteří jsou dnes beznadějně idealizováni, přes všechna hnutí Occupy, Antifu a Black Lives Matters." vypočítává historik.

Vstupte do diskuze (82)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letadlové lodi USA havaroval vrtulník, 12 zraněných

19.10.2018 14:37 Aktualizováno Vrtulník amerického vojenského námořnictva dnes havaroval na palubě letadlové lodi Ronald Reagan.…

Kanaďané vykoupili marihuanu, zásobování obchodů vázne

19.10.2018 13:37 Legalizace marihuany k rekreačnímu použití v Kanadě, která platí od středy, vyvolala mimořádný…

Schapiro je zpět. Kritik Zemana pracuje pro Bakalu. A s radostí

19.10.2018 12:41 Bývalý americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro pracuje pro českého podnikatele…

Valí se karavana uprchlíků. Trump hrozí nasazením armády, Mexiko už…

19.10.2018 08:31 Aktualizováno Mexiko ke své jižní hranici vyslalo stovky policistů s úkolem zastavit tisíce migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama