Sen všech hledačů pokladů: U Kolumbie nalezena galeona s pohádkovým pokladem

Bogota - Hledači pokladů s USA a Británie a kolumbijské námořnictvo oznámilo, že se jim podařilo nalézt španělskou galeonu z 18. století. Na její palubě by se měl nacházet poklad nedozírní ceny, informuje The Independent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Archeologové našli na německém ostrově Rujana v Baltském moři stovky více než 1000 let starých mincí, prstenů, perel, náramků či náhrdelníků, autor: Stefan Sauer
doporučujeme

Američtí vědci našli na dně Karibského moře španělskou galeonou, která potopila před více než 300 lety. Na palubě by měla mít poklad v hodnotě 12,6 miliardy liber (asi 370 miliard Kč).Galeona San Jose je považovaná za svatý grál hledačů pokladů, byla nalezena již před třemi lety u pobřeží Kolumbie, ale výzkumníci celou záležitost zveřejnili teprve nyní.

Loď se potopila v červnu 1708 po boji s britskými loděmi během Války o španělské dědictví. Na galeoně se 62 děly našlo smrt 600 mužů posádky. Galeona má mít na palubě podle odborníků "největší poklad v historii". Cena smaragdů, zlata a 11 milionů stříbrných mincí je zatím vyčíslena na 12,6 miliardy liber, ale podle všeho může být i vyšší.

San Jose byla prozkoumána pomocí ponorky firmy Woodes Hole Oceanographic Institution (WHOI). Ta se specializuje na hledání vraků s poklady. Kolumbijská vláda již v roce 2015 oznámila, že byla San Jose nalezena, ale další podrobnosti byly zveřejněny až tento týden, „Udržovali jsme na popud kolumbijské vlády vše v tajnosti," tvrdí Rob Munier, viceprezident WHOI.

WHOI byla vyzvaná, aby se připojila k výzkumu vraku, protože má zkušenosti s podobnými operacemi. V roce 2011 pomohla její dálkově ovládaná ponorka Remus 6000, najít vrak letadla Air France 447, která v roce 2009 havaroval několik stovek kilometrů od pobřeží Brazílie.

San Jose byla nalezena v hloubce 600 metrů. První sonarové snímky pořídil Remus 6000 už v listopadu 2015. Ponorka se přiblížila k vraku na devět metrů a pořídilo mnoho fotografií, včetně rytin delfínů na dělech galeony. Podle nich historici určili, že se skutečně jedná o legendární loď s pokladem.

"Vrak byl částečně pokryt sedimenty, ale s kamerami speciálně vyvinutými pro tyto mise jsme byli schopni vidět v troskách detaily v tak dobré kvalitě, že jsme byli schopni loď identifikovat," prohlásil inženýr WHOI a šéf expedice Mike Purcell.

UNESCO již minulý měsíc požádala, aby vrak nebyl vyrabován kvůli komerčním účelům. Kolumbie se zatím dalšímu osudu lodi nevyjádřila.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 12:04 Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Největší klimatická stávka v dějinách. Dorazily čtyři miliony lidí, chlubí…

21.09.2019 09:25 Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama