Sen všech hledačů pokladů: U Kolumbie nalezena galeona s pohádkovým pokladem

Bogota - Hledači pokladů s USA a Británie a kolumbijské námořnictvo oznámilo, že se jim podařilo nalézt španělskou galeonu z 18. století. Na její palubě by se měl nacházet poklad nedozírní ceny, informuje The Independent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Archeologové našli na německém ostrově Rujana v Baltském moři stovky více než 1000 let starých mincí, prstenů, perel, náramků či náhrdelníků, autor: Stefan Sauer

Američtí vědci našli na dně Karibského moře španělskou galeonou, která potopila před více než 300 lety. Na palubě by měla mít poklad v hodnotě 12,6 miliardy liber (asi 370 miliard Kč).Galeona San Jose je považovaná za svatý grál hledačů pokladů, byla nalezena již před třemi lety u pobřeží Kolumbie, ale výzkumníci celou záležitost zveřejnili teprve nyní.

Loď se potopila v červnu 1708 po boji s britskými loděmi během Války o španělské dědictví. Na galeoně se 62 děly našlo smrt 600 mužů posádky. Galeona má mít na palubě podle odborníků "největší poklad v historii". Cena smaragdů, zlata a 11 milionů stříbrných mincí je zatím vyčíslena na 12,6 miliardy liber, ale podle všeho může být i vyšší.

San Jose byla prozkoumána pomocí ponorky firmy Woodes Hole Oceanographic Institution (WHOI). Ta se specializuje na hledání vraků s poklady. Kolumbijská vláda již v roce 2015 oznámila, že byla San Jose nalezena, ale další podrobnosti byly zveřejněny až tento týden, „Udržovali jsme na popud kolumbijské vlády vše v tajnosti," tvrdí Rob Munier, viceprezident WHOI.

WHOI byla vyzvaná, aby se připojila k výzkumu vraku, protože má zkušenosti s podobnými operacemi. V roce 2011 pomohla její dálkově ovládaná ponorka Remus 6000, najít vrak letadla Air France 447, která v roce 2009 havaroval několik stovek kilometrů od pobřeží Brazílie.

San Jose byla nalezena v hloubce 600 metrů. První sonarové snímky pořídil Remus 6000 už v listopadu 2015. Ponorka se přiblížila k vraku na devět metrů a pořídilo mnoho fotografií, včetně rytin delfínů na dělech galeony. Podle nich historici určili, že se skutečně jedná o legendární loď s pokladem.

"Vrak byl částečně pokryt sedimenty, ale s kamerami speciálně vyvinutými pro tyto mise jsme byli schopni vidět v troskách detaily v tak dobré kvalitě, že jsme byli schopni loď identifikovat," prohlásil inženýr WHOI a šéf expedice Mike Purcell.

UNESCO již minulý měsíc požádala, aby vrak nebyl vyrabován kvůli komerčním účelům. Kolumbie se zatím dalšímu osudu lodi nevyjádřila.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomsta za šéfku Huawei? Kanada pohřešuje v Číně dalšího občana

13.12.2018 08:18 Kanada pohřešuje svého občana, který pobýval v Číně a před časem vládu upozornil, že jej čínské…

Nový mexický prezident telefonoval Trumpovi, řešili migraci. Bude na…

13.12.2018 07:25 Migrace byla hlavním tématem středečního telefonického rozhovoru nového mexického prezidenta…

Pentagon varuje Erdogana: Nová turecká ofenziva v Sýrii by byla…

13.12.2018 07:17 Nová turecká ofenziva proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie, kterou ve středu avizoval turecký…

Teroristé mezi nelegálními migranty? Profesor má jasno

13.12.2018 00:01 Americký prezident Donald Trump se v pozoruhodném televizním přenosu, které byl toto úterý…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama