Na Floridě zemřel zuřivý protikubánský exulant Posada, bývalý agent CIA

Miami - Na Floridě dnes ve věku 90 let zemřel kubánský exulant Luis Posada, bývalý spolupracovník CIA, jenž mnoho let usiloval o svržení kubánského vůdce Fidela Castra. Oznámila to agentura AP. Posada si na Kubě vysloužil pověst zuřivého protikubánského teroristy, stíhán byl i ve Venezuele a USA.

Přidejte svůj názor

CIA
doporučujeme

Dlouholetý odpůrce kubánského režimu se narodil a vyrůstal na Kubě, avšak později získal venezuelské občanství. Od roku 1985, kdy se mu podařilo uprchnout z vězení v této jihoamerické zemi, Kuba i Venezuela usilovaly o jeho vydání. Na území USA vstoupil Posada v květnu 2005 ilegálně z Mexika a sám se vydal americkým úřadům, když zároveň požádal USA o politický azyl.

Havana i Caracas bývalého agenta CIA i někdejšího důstojníka venezuelských bezpečnostních sil obviňovaly, že se v roce 1976 podílel na atentátu proti letadlu kubánské společnosti Cubana de Aviación, na jehož palubě krátce po startu z Barbadosu zahynulo 73 lidí. Na svědomí měl mít sérii pumových atentátů v havanských hotelech v roce 1997. Americký soud v roce 2011 Posadu zprostil obvinění, že lhal o okolnostech svého příchodu do USA, aby získal v zemi azyl.

Posadova kariéra, podle mnohých kriminální, začala v roce 1961, kdy ho naverbovala CIA a vycvičila z něj experta na výbušniny. Jeho chvíle měla přijít při akci v Zátoce sviní. Po debaklu tohoto projektu nicméně na rozdíl od mnoha krajanů Posada CIA věřit nepřestal a zůstal v jejích službách. Působil v Guatemale, Venezuele, Portoriku i Mexiku. Pomáhal americké rozvědce v dodávkách zbraní pro nikaragujské ultrapravicové protivládní skupiny Contras a dál řídil akce proti Kubě.

Podle právníka Artura Hernandeze zemřel Posada ve floridském útulku pro seniory na rakovinu hrdla, kterou trpěl pět let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Humanista Trump? Historik promluvil o pravých důvodech zastavení útoku na…

25.06.2019 00:01 Americký prezident Donald Trump je bytostný lhář, ale některé z jeho lží jsou závažnější než jiné,…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

Mexiko má nahnáno z Trumpa. Přitvrdilo vůči uprchlíkům, nasazena je i…

24.06.2019 21:11 Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické…

Trump vyhlásil nové sankce proti Íránu, míří i na Chameneího

24.06.2019 19:34 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových, údajně tvrdých sankcí proti Íránu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama